برنامه ریزی کنکور 1401 : اصول برنامه ریزی درسی برای کنکور

برای کسب یک رتبه خوب و قابل‌قبول برای پذیرش در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود نیاز به یک برنامه ریزی درسی دقیق و منظم دارید در صورتی که به دنبال کسب رتبه و تراز رو به بالایی در آزمون سراسری هستید نیاز به برنامه ریزی توسط یک برنامه ریز درسی و یک مشاور تحصیلی ای دارید که بر اساس شرایط فرهنگی و اجتماعی و اوضاع درسی شما بهترین برنامه ریزی را برایتان انجام دهد. برنامه ریزی سبب می شود به خوبی از پس کنکور ۱۴۰۱ بربیایید.

برنامه ریزی کنکور 1401

چرا باید برنامه ریزی درسی داشته باشیم ؟

از آن جایی که همه افرادی که برای شرکت در آزمون سراسری ثبت‌نام کرده‌اند هدف مشخصی دارند و برای رسیدن به این هدف راهی جز داشتن یک تراز و رتبه خوب در کنکور ۱۴۰۱ نیست برنامه‌ریزی درسی اهمیت پیدا می‌کند. برنامه‌ریزی درسی به شما کمک می‌کند که از اتلاف وقت جلوگیری کنید و از زمان خود برای مطالعات درسی به نحو احسن استفاده کنید.  زمانی که برنامه ریزی درسی وجود داشته باشد اتلاف وقت و گیج شدن میان متون دروس مختلف و از دست دادن تمرکز هنگام مطالعه درسی ایجاد نمی شود.

توانایی داوطلب

در یک برنامه ریزی درسی با کیفیت و حقیقی میزان توانایی داوطلب درنظر گرفته می شود. در صورتی که توانایی داوطلب در مدت زمان و میزان مطالعه درسی در برنامه ریزی در نظر گرفته نشود ااین برنامه ریزی ناصحیح و غیر واقعی است و هرگز نمی تواند به داوطلب کمک کننده باشد. نه تنها نمی تواند برای داوطلب موثر واقع شود بلکه سبب خستگی و از دست دادن انگیزه وی می شود برای مثال یک برنامه ریزی درست در کسی که میزان توانایی او ۸ ساعت مطالعه در روز است باید به همین مقدار برایش برنامه ریزی شود و در صورتی که برای همین فرد مطالعه برای ۱۰ ساعت زمان بندی شود ممکن است فرد از مطالعه مفید باز دارد.

هدف و برنامه ریزی

در صورتی که برنامه ریزی با هدف داوطلب متناسب نباشد سبب افسردگی و ازبین رفتن انگیزه تحصیل در داوطلب می شود. بنابر این در برنامه ریزی ای متناسب با رسیدن داوطلب به هدف وی باشد میزان ضریب دروس لازم و میزان مطالعه آن ها در نظر گرفته می شود یک مشاوره تحصیلی خبر در برنامه ریزی تمامی این فاکتور های ذکر شده را درنظر می گیرد تا در نهایت بهترین نتیجه را برای داوطلب به ارمغان آورد.

تنوع دروس و رعایت تعادل در آنها

بهتر است در برنامه ریزی درسی برای آنکه مطالعه کننده به خستگی مفرط و از دست دادن انگیزه دچار نشود تعداد تنوع دروس بیشتر باشد و برای مثال تمامی دروس ریاضی،فیزیک و حسابان در یک روز پشت سر هم تکرار نشود و همچنین رعایت اصل تعادل در برنامه ریزی درسی بسیار مهم است به این دلیل که اگر زمان مطالعه فقط به دروس اختصاصی و یا فقط دروس عمومی اختصاص یابد سبب کسرعلاقه از داوطلب می شود و او را برای ادامه مطالعه تشویق نمی کند . همچنین وجود مطالب مشابه به هم در یک روز ممکن است سبب آن شود که مطالب در ذهن فرد مطالعه کننده جا به جا شوند. برای مثال فرمولی در فیزیک در ذهن خواننده  با یک فرمول در ریاضی جا به جا شود که سبب می شود نتیجه مطلوب در آزمون سراسری دریافت نشود.

تست زنی

نکته خیلی مهم علاوه بر درس خواندن آزمون های میانی و تست زنی است یکی از فاکتور های بسیار حساس در جلسه کنکور سرعت العمل و دقت در تست زنی است که یک مهارت محسوب می شود بنابراین یک کارشناس مشاوره تحصیلی تلاش می کند که این مهارت را در شما تقویت کند در نتیجه میان زمان های مطالعه برای شما زمانی را برای تست زنی اختصاص می دهد.

 استراحت میان مطالعات

یک مشاوره خوب و خبره قطعا میان مطالعات برای شما زمانی را به استراحت و تفریح اختصاص می دهد زیرا مطالعه مکرر و پشت سر هم مطالب درسی نه تنها موثر نیست بلکه آسیب های روحی و روانی ای را به داوطلب وارد می کند بنابراین زمان استراحت و تفریح و رعایت تعادل در آن یکی از ارکان مهم در برنامه ریزی تحصیلی است.

 

برنامه ریزی کنکور1401

یک برنامه ریز خوب چه ویژگی هایی دارد؟

اولین ویژگی یک مشاور تحصیلی خوب صبور بودن و همراه بودن او با شما است. زیرا او تمام مسیر از مطالعه برای کنکور تا رسیدن به دانشگاه و رشته مورد علاقه را با شما همراهی خواهد و از هیچ کمکی دریغ نمی کند. یک مشاور و برنامه ریز خوب شرایط فردی و درسی و اجتماعی شما را درک می کند و بر همان اساس برای شما برنامه ریزی می کند. بهتر است مشاور شما جزء رتبه های برتر کنکور باشد و یا تجربه بالا و سابقه ای بلند مدت در برنامه ریزی داشته باشد.

انواع روش های ارائه برنامه درسی

شما می توانید برنامه درسی خود را روزانه به صورت آنلاین و یا هفتگی به صورت حضوری دریافت کنید. با توجه به شرایط خود می‌توانید یکی از سه روش مختلف دریافت برنامه درسی یعنی از طریق تلفن و یا شبکه های اجتماعی دریافت کنید.

  • روش حضوری : می‌توانید به مرکز مشاوره تحصیلی مراجعه کنید و با بیان کردن رابط خود برنامه درسی ای را که برنامه ریز برای شما طراحی می‌کند را دریافت و از آن استفاده کنید.
  • روش تلفنی: می‌تواند از طریق تماس تلفنی با یک مرکز مشاوره از یک برنامه‌ریزی درسی کمک بگیرید و با توجه به انجام برنامه به صورت مرتب به نتیجه مطلوب خود برسید.
  • روش آنلاین: دریافت یک برنامه درسی از طریق شبکه‌های اجتماعی مختلف و استفاده از آن یکی‌دیگر از راه‌های رسیدن به هدف است.

نتیجه مطلوب

در صورتی که شما فردی منظم و دقیق باشید برای رسیدن به هدف خود تلاش می کند می توانید با گرفتن یک برنامه درسی مناسب برای خود و عمل کردن به دستورات این برنامه به نتیجه مطلوب خود برسید. در صورتی که یک برنامه ریز خبره همراه شما باشد می‌تواند در تمامی مراحل از شروع تا رسیدن به هدف رضایت بخش شما را همراهی کند. اما نکته اصلی این است که اصولی را که برنامه ریز برای شما مشخص می‌کند را رعایت کنید و به آن ها عمل کنید در این صورت است که موفقیت شما در آزمون سراسری تضمین می‌شود.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

برای رسیدن به نتیجه مدنظرتان توصیه می‌شود که از افرادی که در این زمینه از تبحر، تخصص و تجربه بالایی برخوردار هستند کمک بگیرید. مشاوران تحصیلی می‌توانند برای رسیدن دانش آموزان به نتیجه مطلوب کمک کنند. مشاوران کنکور وظیفه دارند که با کاهش استرس، برنامه ریزی درسی دقیق و درست و … به پیشرفت درسی […]

ادامه ...

برنامه ریزی برای کنکور از عوامل کلیدی برای موفقیت در کنکور می باشد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به اجرا نشدن برنامه درسی دانش آموزان می شود این امر است که آنها برنامه های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می کنند. همین امر سبب می شود که فرد نتواند در همان […]

ادامه ...

شاید همیشه درباره اینکه چگونه در کنکور قبول شوید، شنیده یا خوانده باشید. اما ما دراین مقاله می خواهیم راجب دلایل عدم قبولی در کنکور برایتان بنویسیم. چرا که دانستن و شناختن این دلایل می تواند به شما کمک کند، تا با سعی در رفع این دلایل بتوانید نقاط قوت تان را ارتقا دهید. پس […]

ادامه ...

سال کنکور سرشار از فشار روانی و استرس برای داوطلبان کنکور می باشد. روحیه ی پر از تنش، باعث می شود که مدیریت خوب و درستی بر نحوه و میزان مطالعه خود نداشته باشید. کنکور را می توان یکی از چالش های بزرگ دانست. زیرا نتیجه ای که از آن بدست می آید تاثیر زیادی […]

ادامه ...

وقتی فردی برای دریافت مشاوره چه در زمینه فردی  یا درسی به مشاوره مراجعه می کند، مسلما درصدد پیدا کردن شخصی است که او را در رسیدن به اهداف یا حل مسائلش یاری نماید. به همین دلیل انتخاب یک موسسه مشاوره کنکور خوب نیز برای دانش آموزان از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا که دانش […]

ادامه ...