کنکور 1401 چگونه خواهد بود؟ثبت نام و مصوبات جدید کنکور

در این مقاله قصد داریم توضیحاتی درباره نحوه برگزاری و ثبت نام و مصوبات جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی را مطرح کنیم در صورتی که شما داوطلبین به دنبال اطلاعاتی از آزمون سراسری و  اینکه کنکور ۱۴۰۱ چگونه خواهدبود هستید به ادامه مطالعه این مطلب بپردازید. دانستن زمان دقیق ثبت نام و آزمون می تواند به برنامه ریزی کنکور ۱۴۰۱ کمک کند.

کنکور 1401 چگونه خواهد بود؟

ثبت نام

همانطور که میدانید تاریخ ثبت نام هر ساله آزمون سراسری در بهمن ماه است بنابر این به رسم هر ساله آزمون سراسری ۱۴۰۱ نیز اینگونه خواهد بود. شرایط ثبت نام آزمون این است که داوطلب مدرک فارق التحصیلی خود را تا زمان مشخص شده دریافت کند و در زمان مشخص شده اقدام به ثبت نام کند. همچنین ارائه مدرک فارق التحصیلی از مقطع دبیرستان نیز مهم است.

برگزاری کنکور

هر ساله آزمون در تیر ماه برگزار می شودو روزهای پنجشنبه و جمعه به زیر گروه های ریاضی،انسانی،تجربی و زبان تعلق دارد و دیگر روز ها مخصوص رشته های شناور است.

به این ترتیب داوطلبین می توانند در زیر گروه های مختلف در آزمون شرکت کنند زیرا زمان برگزاری هیچ یک از آن ها با دیگری تداخلی ندارد و در زمان های مختلف اجرا می شوند.

انتخاب رشته

پس از آزمون مدتی بعدنتایج در کارنامه اولیه کنکور روی سایت سازمان سنجش منتشر می شود و داوطلبان می توانند با مشاهده کارنامه اولیه خود و بررسی دقیق رتبه و تراز خود در آزمون به کمک یک مشاور تحصیلی خبره دفترچه انتخاب رشته را تکمیل کنند . دفترچه انتخاب رشته قابلیت وارد کردن کد ۱۵۰ رشته را دارد که دانشجویان با در نظر گرفتن فاکتور هایی از قبیل علاقه و استعداد، توانایی و رتبه و تراز خود همچنین با توجه به اینکه در جه دوره هایی از میان دوره های شبانه،روزانه،پردیس خودگردان و… مجاز شده اند کد رشته محل های مورد نظر خود را وارد کنند. نتیاج این کارنامه در شهریور ماه مشخص می شود که داوطلب از میان رشته های انتخابی خود در چه رشتهو دانشگاهی پذیرفته شده است.

معدل

تاکنون ۳۰ درصد از معدل داوطلبین با مدرک تحصیلی نظام قدیم روی کارنامه کنکور موثر بوده است اما ۴۰ درصد از معدل داوطلبین با مدرک فارق التحصیلی نظام جدید در پذیرش آن ها در دانشگاه ها موثر بوده است سازمان سنجش مطرح کرده است که ممکن است این درصد به ۶۰ برسد اما هنوز این موضوع به قطعیت تصمیم گیری نشده است.

نحوه آزمون

به گفته مسولین کنکور ۱۴۰۱ نیز مانند کنکور ۱۴۰۰ خواهد بود و نحوه سنجش داوطلبان از طریق یک آزمون جامع و همگانی است که بتواند تمامی داوطلبین را با یکدیگر مقایسه کند. همچنین معدل سه سال تحصیلی داوطلب می تواند تا ۴۰ و یا ۶۰ در صد بر پذیرش دانشجویان تاثیر گذار باشد.  این مسئله ممکن است اهمیت و تاثیر آزمون سراسری بکاهد به این معنا که اگر تاثیر سوابق تحصیلی ۶۰درصد باشد تاثیر کنکور ۴۰ درصد خواهد بود و این موضوع همچنان در مرحله تصمیم گیری قرار دارد.

تغییرات در نحوه سنجش داوطلبان

در حال حاضر چند موضوع در سازمان سنجش و آموزش و پرورش مطرح است اولین مسئله این است داوطلبان پس از آزمون سراسری پذیرفته شوند و همچنین سوابق تحصیلی موثر باشد . دومین مسئله این است که پذیرش داوطلبین در مقاطع کاردانی پیوسته دانشگاه ها از طریق معدل داوطلبین در ۳ سال آخر تحصیل آن ها و سوابق تحصیلی انجام شود.

تمامی این مسائل در مرحله تصمیم گیری قرار دارد و هنوز شورای عالی انقلاب فرهنگی این مصوبات را تصویب نکرده است و داوطلبین کنکور ۱۴۰۱ باید منتظر اخبار جدید باشند تا ببینند شورای عالی انقلاب فرهنگی اصلاحاتی در زمینه کنکور انجام میدهد یا خیر و از تغییرات لحظه به لحظه کنکور مطلع باشند.

کنکور 1401 چگونه خواهد بود؟

قسمت های حذف شده از آزمون سراسری

مهم ترین قسمت حذف شده در آزمون سراسری بخش پاورقی کتاب هاس داوطلبانی که در برنامه درسی خود تست زنی دورس را داشته اند می دانند که بخش پاورقی کتب در تست ها استفاده نمی شود.

بخش های حذف شده در کنکور زیر گروه تجربی

 • انرژی پتانسیل کشسانی
 • حرکت براونی
 • مول و عدد آووگادرو
 • گرمای ویژه مولی
 • عوامل موثر بر انتقال گرما
 • قوانین گاز ها

بخش های حذف شده در کنکور زیر گروه ریاضی

 • حذف انرژی پتانسیل کشسانی از بخش کار،انرژی و توان
 • حرکت براونی از فصل ویژگی های مواد
 • مول و عدد آووگادرو
 • گرمای ویژه مولی
 • عوامل موثر بر انتقال گرما
به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

داوطلبینی که مجاز به انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ هستند می‌توانند در بازه زمانی تعیین شده برای انتخاب رشته یعنی در ۱۰ الی ۱۳ شهریور برای انتخاب رشته اقدام کنند. برای این کار نیز می‌توانند از دفترچه راهنمای انتخاب رشته کارشناسی ارشد ۱۴۰۰ کمک بگیرند. در حقیقت سازمان سنجش برای اینکه داوطلبان و قبول شدگان […]

ادامه ...

بعد از اعلام نتایج کنکور ارشد ، نوبت به انتخاب رشته کنکور ارشد ۱۴۰۰ رسیده است. داوطلبان کنکور که به ادامه تحصیل در دانشگاه های سراسری علاقه‌مندند می‌توانند در روزهای ۱۰ الی ۱۳ شهریور ماه برای انتخاب رشته کنکور سراسری اقدام نمایند. افرادی که کارنامه خود را دریافت کرده اند، در صورت مجاز بودن می‌توانند […]

ادامه ...

مدتی پس از آزمون سراسری دفترچه سوالات آزمون و کلید پاسخنامه آنها منتشر می شود. دفترچه سوالات کنکور و کلید انسانی نیز مانند دیگر زیر گروه های ریاضی و تجربی در سایت سازمان سنجش منتشر می شود. شما نیز می توانید سوالات زیر گروه انسانی از قبیل سوالات عمومی،اختصاصی،معارف اسلامی و زبان خارجه را در […]

ادامه ...

افرادی که مشمول سوابق تحصیلی در کنکور هستند شامل کسانی می شوند که دیپلم خود را سال ۸۴ و بعد از آن و مدرک پیش دانشگاهی خود را سال ۹۱ به بعد دریافت کرده اند. این داوطلبان جهت دریافت و مشاهده  و دریافت کد باید به سایت دیپ کد و از طریق آدرس dipcode.medu.ir اقدام […]

ادامه ...

آزمون کاردانی به کارشناسی در رشته های با کنکور حدودا در اوایل مرداد برگزار می شود. داوطلبانی که در آزمون کاردانی به کارشناسی سال ۱۴۰۰ شرکت کرده اند موظف اند چند روز قبل از آزمون به سایت سنجش (sanjesh.org) مراجعه کرده و کارت ورود به جلسه خود را دریافت و در نسخه چاپی هنگام برگزاری […]

ادامه ...