چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم ؟

برنامه ریزی برای کنکور از عوامل کلیدی برای موفقیت در کنکور می باشد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به اجرا نشدن برنامه درسی دانش آموزان می شود این امر است که آنها برنامه های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می کنند. همین امر سبب می شود که فرد نتواند در همان ساعت مشخص همان کار را انجام دهد. بهترین برنامه ریزی ، برنامه ریزی هفتگی است ، این برنامه مناسب ترین نوع برنامه ریزی است که میتوانیم در آن ضعف ها و نقاط قوت روزهای بعد را جبران کنیم. 
در برنامه ریزی درسی میتوانید هر درسی را به اندازه اهمیتی که دارد مطالعه نمایید و با توجه به نقاط ضعف، قدرت و اهمیت آن ساعاتی که به آن قرار است اختصاص دهید را تنظیم کنید. 
سوال اینجاست که چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم ؟ کمک گرفتن از مشاوران تحصیلی می توانند شما را در برنامه ریزی برای کنکور کمک کند. 

جهت مشاوره کنکور می توانید با دپارتمان مشاوره بابایی منش در ارتباط باشید:

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم

برنامه ریزی نقشی کلیدی در موفقیت داوطلب

البته که هر کس خودش اصلی ترین نقش در برنامه ریزی را ایفا می کند. اما کمک گرفتن از مشاوران با تجربه می تواند به شما کمک کند تا در کنکور موفق شوید. 

اصول برنامه مطالعاتی کنکور که باید رعایت کنید

برای داشتن یک برنامه ریزی درسی عالی باید به اصول زیر پای بند باشید:

متعهد بودن به برنامه ریزی: تعهد به برنامه ریزی و بی توجهی به آن یکی از نکات مهم برای برنامه ریزی است. 

متناسب بودن تعداد تست ها با درسنامه: تعداد درس هایی که می خوانید باید با تعداد تست هایی که می زنید تناسب داشته باشد. 

تنوع مطالعاتی در برنامه درسی: باید سعی کنید که در برنامه ریزی درسی خود تنوع مطالعاتی را بگنجانید. 

ساعت خواب: یکی از مهم ترین عوامل برای برای برنامه ریزی کنکور ساعت خواب است. در سال کنکور شاید میل شما به خواب زیاد شود ، و همین امر سبب شود که شب ها بیدار بمانید. برای اینکه شب ها راحت خوابتون ببره بهتر است قبل از خواب فعالیت های بدنی مانند دوچرخه سواری ، پیاده روی و غیره انجام دهید تا خسته شوید و راحت بخوابید. 

به اندازه کافی مرور کنید : در برنامه درسی خود مرور کافی دروس را بگنجانید. 

اختصاصی بودن برنامه ریزی کنکور: برنامه مطالعاتی کنکور برای هر درس، باید برای هر فرد منحصر به فرد باشد. در صورتی که مشاوره برنامه ریزی درسی خود بخواهید که برای شما برنامه ریزی اختصاصی انجام دهد. 

مکتوب بودن برنامه ریزی: نباید در ذهن خود برنامه ریزی کنید. باید برنامه را بر روی کاغذ بنویسید که هم اجرای برنامه راحت می شود و هم تعهد شما نسبت به برنامه افزایش خواهد یافت. 

تعیین اهداف بلند مدت و کوتاه مدت: اهداف بلند مدت و کوتاه مدت نشان می دهد که قرار است که آخر هفته در هر درس به کجا برسید و آخر ماه قرار است چه مباحثی را خوانده باشید یا جمع بندی کنید. 

نکاتی درباره برنامه ریزی

باید توجه داشته باشید سعی و تلاش شما باید در جهت این باشد که هر روز تلاش کنید و قابلیت های خود را بالا ببرید. همچنین باید توجه به تغییراتی که ممکن است هر ساله در آموزش و پرورش انجام بگیرد ( یعنی بخشی از کتب درسی حذف یا اضافه می گردد )
کتاب های دوره دبیرستان منبع اصلی طراحی تست های کنکور هستند. پس مهم ترین نکته این است که حتما باید بر روی کتاب های دوران دبیرستان خود تسلط کامل را داشته باشید. 

برنامه ریزی برای کنکور

چگونه برای کنکور برنامه ریزی کنیم ؟

در ادامه درباره نحوه برنامه ریزی برای کمک به مطالعه صحیح دروس برای کنکور صحبت خواهد شد:

آشنایی با ضرایب دروس کنکور 

ضرایب دروس از این جهت اهمیت دارد که درسی که ضریب آن بیشتر است برای شما به طبع مهم تر است و باید در برنامه ریزی کنکور خود وقت بیشتری را به آن اختصاص دهید. 

ضرایب دروس کنکور 

یک چک لیست تهیه کنید!

چک لیست برای نظم کلی می باشد و می تواند به اولویت بندی دروسی که خوانده نشده می تواند کمک کند. 

اولویت بندی در نوشتن برنامه درسی

اولویت با مرور فصل هایی است که کامل خوانده شده و همچنین تکمیل فضل هایی که ناقص خوانده شده است. درس هایی که خوانده نشده اند در صورتی در اولویت قرار می گیرند که از این فصل ها سوالات زیادی بیاید. این فصول را باید در برنامه های خود به صورت فشرده بگنجانید.

استفاده از برنامه حجمی زمانی

برنامه حجمی زمانی بهترین شیوه برای برنامه ریزی کنکور می باشد. نباید خود را مجبور کنید که حجمی از درس را در یک بازه معین بخوانید زیرا این کار باعث می شود فرد سرسری درس ها را بخواند و سرعت مطالعه را بدون یادگیری بالا ببرد. بهترین کار این است که فاکتور حجم و زمان رو با هم توی برنامه ریزی بگنجانید.

پارت های مطالعاتی مشخص در برنامه ریزی کنکور

باید بتوانید پیش بینی کنید که هر روز، هر هفته و هر ماه چقدر باید درس بخوانید. سپس این مقدار را تقسیم بندی کرده و بین دروس دیگر پخش کنم. همچنین بهتر از تایم کم شروع کنید. 
برای مثال اگر قرار است در روز ۶ ساعت درس بخوانید باید تنوع مطالعاتی داشته باشید یعنی همه این ۶ ساعت را شیمی نخوانید. و این ساعت را تقسیم بندی کنید. 

قرار دادن تست در برنامه ریزی برای کنکور

تست زدن را باید در برنامه آموزشی خود قرار دهید که دقیقا بعد از خواندن درس تست بزنید. بعد از تست آموزشی باید تست زمان دار را نیز در برنامه ریزی خود بگنجانید. زیرا تست های زمان دار به شما کمک می کند تا دروس را مرور کنید و باعث می شود که در شرایط آزمون قرار بگیرید و استرس کنکور و مدیریت زمان را تجربه کنید. 

استراحت بین پارت‌ های مطالعه

بین پارت های مطالعاتی خود ۲۰ دقیقه استراحت بدهید.

برنامه ریزی برای مرور دروس

باید در برنامه ریزی خود مرور دروس را بگنجانید. 

آزمون دادن و برنامه ریزی همگام با آزمون

می توانید در آزمون های آزمایشی شرکت کنید.

داشتن یک برنامه ریزی درست در موفقیت داوطلب بسیار تاثیرگذار است. می توانید برای برنامه ریزی درسی خود از مشاوران برنامه ریزی تحصیلی کمک بگیرید. 

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

برای رسیدن به نتیجه مدنظرتان توصیه می‌شود که از افرادی که در این زمینه از تبحر، تخصص و تجربه بالایی برخوردار هستند کمک بگیرید. مشاوران تحصیلی می‌توانند برای رسیدن دانش آموزان به نتیجه مطلوب کمک کنند. مشاوران کنکور وظیفه دارند که با کاهش استرس، برنامه ریزی درسی دقیق و درست و … به پیشرفت درسی […]

ادامه ...

برای کسب یک رتبه خوب و قابل‌قبول برای پذیرش در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود نیاز به یک برنامه ریزی درسی دقیق و منظم دارید در صورتی که به دنبال کسب رتبه و تراز رو به بالایی در آزمون سراسری هستید نیاز به برنامه ریزی توسط یک برنامه ریز درسی و یک مشاور تحصیلی […]

ادامه ...

شاید همیشه درباره اینکه چگونه در کنکور قبول شوید، شنیده یا خوانده باشید. اما ما دراین مقاله می خواهیم راجب دلایل عدم قبولی در کنکور برایتان بنویسیم. چرا که دانستن و شناختن این دلایل می تواند به شما کمک کند، تا با سعی در رفع این دلایل بتوانید نقاط قوت تان را ارتقا دهید. پس […]

ادامه ...

سال کنکور سرشار از فشار روانی و استرس برای داوطلبان کنکور می باشد. روحیه ی پر از تنش، باعث می شود که مدیریت خوب و درستی بر نحوه و میزان مطالعه خود نداشته باشید. کنکور را می توان یکی از چالش های بزرگ دانست. زیرا نتیجه ای که از آن بدست می آید تاثیر زیادی […]

ادامه ...

وقتی فردی برای دریافت مشاوره چه در زمینه فردی  یا درسی به مشاوره مراجعه می کند، مسلما درصدد پیدا کردن شخصی است که او را در رسیدن به اهداف یا حل مسائلش یاری نماید. به همین دلیل انتخاب یک موسسه مشاوره کنکور خوب نیز برای دانش آموزان از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا که دانش […]

ادامه ...