بررسی تکنیک های هنر آزمون دادن در دوران جمع بندی

در ماه آخر به هیچ وجه مطالب جدید نخوانید. باید فقط به مرور و بدست آوردن مهارت تست زنی تمرکز کرد. به همین جهت، ماه آخر به دوران جمع بندی معروف است. در این دوره ابتدا باید مواردی را انجام دهید تا آرامش کافی داشته باشید در مقاله ی آرامش قبل از کنکور به طور کامل این موارد را، مورد بررسی قرار داده ایم. سپس هر میزان مباحث را، چه کم و چه زیاد، که مطالعه داشته اید، مرور کنید. آزمون های کنکور سال های گذشته و آزمون های جامع معتبر را، باشبیه سازی به محیط کنکور انجام دهید. 
در ادامه ی مقاله، به برسی تکنیک های آزمون دادن پرداخته ایم. با ما همراه باشید.

تکنیک های هنر آزمون دادن در دوران جمع بندی

تکنیک های آزمون دادن

خیلی از دانش آموزان با اینکه مطالب زیادی را خوانده اند اما نمی توانند نتیجه ی دلخواه خود را بدست آورند. دو علت اصلی آن، این است: یا سرعت پایینی دارند و نمی توانند در مدت زمان تعیین شده، سوال ها را پاسخ بدهند، یا اینکه مهارت تست زنی ندارند و پاسخ دادن به صورت تستی برایشان دشوار است. ولی پاسخ های تشریحی کاملی را، می توانند ارائه دهند. در اینجا یاد می گیریم که، چگونه آزمون خود را با هر میزان اطلاعاتی که داریم، به بهترین شکل سپری کنیم:

۱- محیطی مشابه محیط کنکور فراهم کنید: در این دوران جمع بندی، برای داشتن تسلط بیشتر در کنکور، در محیط هایی مانند محیط کنکور آزمون دهید. حتی سبک لباسی که می خواهید در روز کنکور بپوشید را بر تن داشته باشید. وسایل روز کنکور همراهتان باشد. در زمان کنکور آزمون دهید. یعنی هشت صبح آزمون خود را شروع کرده و ساعت دوازده با رعایت تایم عمومی و تخصصی آزمون را به اتمام برسانید. اینگونه هم مغز خود را عادت می دهید که در این زمان از طول روز بازدهی پاسخ دهی خوبی داشته باشد. هم اینکه اشکالات خود را در بحث مدیریت تایم متوجه می شوید.

۲- توقع بالا نداشته باشید: حتی اگر مطالب زیادی را برای آزمون، مطالعه کرده اید، اما به خود فشار نیارید که حتما باید، نتیجه ی خیلی متفاوتی را بدست آورید. این کار باعث می شود که، روحیه خوب و با آرامش کاملی، نداشته باشید.نداشتن استرس خیلی به نحوه ی پاسخ دهی سوالات تاثیر می گذارد. همیشه برای آزمون های دوران جمع بندی، با توجه به شرایطی که دارید، تمام تلاش خود را بکنید. اگر نتیجه ی دلخواه بدست نیامد، اشکالات را پیدا کنید. آزمون های دوران جمع بندی برای همین است که شما نقاط ضعف درسی و اشکالات خود را متوجه شوید؛ سپس آن ها را برطرف کنید.

۳- تعداد سوال مشخص کنید: با توجه به هدفی که از کنکور دارید؛ باید یک حداقل پاسخ دهی برای تمام دروس داشته باشید. یعنی اگر رتبه ی زیر دویست می خواهید، جواب دادن به هشتاد درصد سوالات کافی است.  مثلا برای پاسخ به درس ادبیات، جواب دادن به هفده سوال کافی می باشد. اینگونه اگر سوالی را، جواب ندادید می دانید مشکلی پیش نمی آید. با دانستن این موضوع زمان بیشتری نیز، دارید؛ یعنی یک ربع برای هفده سوال است نه بیست و پنج سوال. 

۴- مدیریت زمان: در ابتدا باید حواستان به زمان هر درس باشد. اما کمی زودتر از زمان هر درس را در نظر بگیرید تا بتوانید در پایان مروری داشته باشید. مرور خیلی بهتان کمک می کند. در طول آزمون متوجه می شوید که کدام درس آسان تر و کدام سخت تر بوده است. در صورت داشتن زمانی برای مرور، می توانید برگردید؛ و سوالات بیشتری از درس آسان را بزنید.
هیچ وقت درسی را حذف نکنید، تا در درس دیگر بیشتر زمان داشته باشید. این کار تاثیر خوبی در نتیجه نمی گذارد. داشتن دوتا پنجاه درصد برای دو درس، خیلی بهتر از نود درصد در یک درس و ده درصد در درس دیگر می باشد. برای آنکه زمانی که باید برای هر درس بگذارید را، فراموش نکنید؛ بالای آن درس زمان را، بنویسید و حتما ساعت مچی در کنار خود داشته باشید.

۵- روش صحیح و درست پاسخ دادن: تمام سوالات یک درس دارای ارزش یکسان می باشند به عبارتی دیگر شما با پاسخ دادن به پنج سوال سخت یک درس، نتیجه ی یکسانی با پاسخ دادن به پنج سوال آسان بدست می آورید. پس باید سوالات آسان را تشخیص دهید تا زمان خود را از دست ندهید. 
هیچ وقت کل سوالات را در ابتدا، بررسی نکنید. از سوال اول شروع کنید. اگر آسان بود، حل کنید و علامت تیک کنارش قرار دهید. اگر سوال قابل حل بود اما نیاز به زمان بیشتری داشت کنارش یک دایره بگذارید تا در زمان مرور برگردید و به آن ها پاسخ دهید. برخی سوالات را هم با توجه  به مطالبی که نخوانده اید، کلا کنار می گذارید. روی این سوالات خط بکشید، که کلا به آن ها برنگردید.
دسته ی آخر سوالات، سوال هایی هستند که خیلی چالش برانگیز می باشند. هم زمان زیادی را لازم دارند و هم اینکه خیلی سخت به جواب می رسید. به آنها تله گفته می شود. کنار این سوالات یک علامت ضربدر بگذارید. در تشخیص آن ها خیلی دقت کنید.

۶-ارزیابی آزمون ها: تمام آزمون های خود را بررسی کنید. در غیر اینصورت فایده ی زیادی برای شما نخواهند داشت. اشکالات و نقاط ضعف و مباحثی که در آن عالی هستید را، بیابید. سپس با توجه به آن، برای زمان باقی مانده تا کنکور برنامه ریزی کنید؛ که کدام مباحث باید در اولویت باشد، یا نیاز به زمان گذاشتن بیشتر دارد.

نکته ی آخر

شما باید برنامه دقیقی برای مرور مطالبی که خوانده اید ، داشته باشید. اینکه بر کدام مباحث اشکالات بیشتری داشته اید و نیاز دارید زمان بیشتری را برای مرور آن مبحث سپری کنید. کدام مباحث با اینکه آسان هستند اما نیاز به مرور چند باره دارند. زیرا زود از ذهنتان فراموش می شود. سعی کنید همه ی مطالبی را که خوانده اید را مرور کنید. بر اساس اهمیتی که برای قبولی در رشته ی دلخواهتان دارند اولویت بندی کنید. هم چنین بعد از خواندن یک درس عمومی یک تخصصی در برنامه قرار دهید. مداوم تخصصی یا عمومی را برای خود در نظر نگیرید. باز هم تاکید می کنیم که اصلا سراغ مطالب جدید نروید زیرا بدتر ذهن خود را آشفته می کنید. این را در نظر بگیرید، که برای قبولی اصلا لازم نیست به همه ی دروس مسلط باشید. هر آن چیزی که خوانده اید؛ کافی است. نگران نباشید.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

برای رسیدن به نتیجه مدنظرتان توصیه می‌شود که از افرادی که در این زمینه از تبحر، تخصص و تجربه بالایی برخوردار هستند کمک بگیرید. مشاوران تحصیلی می‌توانند برای رسیدن دانش آموزان به نتیجه مطلوب کمک کنند. مشاوران کنکور وظیفه دارند که با کاهش استرس، برنامه ریزی درسی دقیق و درست و … به پیشرفت درسی […]

ادامه ...

برای کسب یک رتبه خوب و قابل‌قبول برای پذیرش در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود نیاز به یک برنامه ریزی درسی دقیق و منظم دارید در صورتی که به دنبال کسب رتبه و تراز رو به بالایی در آزمون سراسری هستید نیاز به برنامه ریزی توسط یک برنامه ریز درسی و یک مشاور تحصیلی […]

ادامه ...

برنامه ریزی برای کنکور از عوامل کلیدی برای موفقیت در کنکور می باشد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به اجرا نشدن برنامه درسی دانش آموزان می شود این امر است که آنها برنامه های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می کنند. همین امر سبب می شود که فرد نتواند در همان […]

ادامه ...

شاید همیشه درباره اینکه چگونه در کنکور قبول شوید، شنیده یا خوانده باشید. اما ما دراین مقاله می خواهیم راجب دلایل عدم قبولی در کنکور برایتان بنویسیم. چرا که دانستن و شناختن این دلایل می تواند به شما کمک کند، تا با سعی در رفع این دلایل بتوانید نقاط قوت تان را ارتقا دهید. پس […]

ادامه ...

سال کنکور سرشار از فشار روانی و استرس برای داوطلبان کنکور می باشد. روحیه ی پر از تنش، باعث می شود که مدیریت خوب و درستی بر نحوه و میزان مطالعه خود نداشته باشید. کنکور را می توان یکی از چالش های بزرگ دانست. زیرا نتیجه ای که از آن بدست می آید تاثیر زیادی […]

ادامه ...