انتخاب رشته کنکور انسانی : کارنامه کنکور،فاکتور های انتخاب رشته

در صورتی که داوطلبی در کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کرده باشد می تواند با مشاهده کارنامه اولیه خود و با توجه به محل های دوره هایی که مجاز شده است مانند: دوره های روزانه، شبانه و… برای انتخاب رشته کنکور انسانی  اقدام کنند. البته فراموش نکنید این کار نیاز به تجربه و تخصص کافی در اینم حوزه دارد، بنابراین حتما به مشاور مراجعه نمایید. ما در دپارتمان بابایی منش می توانیم در این زمینه به شما کمک نماییم.جهت مشاوره همین حالا تماس بگیرید:

انتخاب رشته کنکور انسانی

رشته های علوم انسانی

بیشتر افرادی که در دبیرستان در رشته علوم انسانی تحصیل کرده اند به دنبال رشته های پرطرفدار این رشته نظری هستند.رشته های حقوق،روانشناسی،حسابداری و تربیت معلم از دسته رشته های پر طرفدار زیرگروه علوم انسانی است. رقابت بر سر قبولی این رشته ها میان داوطلبان گروه انسانی زیاد است. بنابراین اهمیت انتخاب رشته بیشتر می شود و این کار نیاز به دقت بالایی دارد و نیاز است همه داوطلبان با نحوه صحیح انتخاب رشته آشنا باشند.

فاکتور های انتخاب رشته

برای یک انتخاب رشته صحیح نیاز است داوطلب از فاکتور هایی مانند: رتبه های قبولی در رشته علوم انسانی، نحوه اثر گذاری سهمیه و با کارنامه کنکور علوم انسانی اطلاع داشته باشد.

کارنامه کنکور

همه داوطلبانی که در آزمون سراسری شرکت می کنند مدتی پس از آزمون در زمانی که مشخص می شود می توانند کارنامه اولیه کنکور خود را در سایت سازمان سنجش که در موعد مقرر شده منتشر می شود مشاهده کنند.
کارنامه اولیه کنکور شامل دو بخش اصلی است که اطلاعات جامعی به داوطلب می دهد این دو بخش شامل بخش اول که اطلاعات هویتی داوطلب را مشخص می کند و اقسامی مانند :نام و نام خانوادگی و شماره داوطلبی را به همراه داد. بخش دوم این کارنامه شامل نمرات و درصد های کسب شده توسط داوطلب در آزمون است و در نهایت رتبه داوطلب در کشور،کل،سهمیه و منطقه را شامل می شود. قسمت تاثیر گذار از بخش اول کارنامه شما نوع سهیمه و استان بومی شما است که بخش مهم در فرم احراز هویت است.

بیشتر بخوانید: بررسی و تشریح کارنامه کنکور

بومی گزینی چیست ؟

به دلیل تفاوت داوطلبان در مشکلات رفت و آمد و سطح رفاه اجتماعی و مشکلاتی فرهنگی و زیستی سازمان سنجش راه حلی به نام بومی گزینی را برای داوطلبان برگزید. در این رو امکان قبولی همه داوطلبان در رشته های بومی با توجه به امکانات آن ها در نظر گرفته می شود. همه رشته ها در دفترچه انتخاب رشته ظرفیت مشخصی دارند بخشی از این ظرفیت ها مخصوص داوطلبان استان ها یا شهرستان های دیگر و مابقی مختص افراد بومی آن محل و دانشگاه است بنابراین بومی گزینی نوعی فرصت برای قبولی در رشته های انتخاب شده توسط داوطلب است.

رتبه در سهمیه

وضعیت قبولی یا قبول نشدن داوطلب در رشته ها و دانشگاه انتخاب شده توسط او را رتبه در سهمیه تعیین می کند. رتبه در سهمیه مشخص می کند که فرد برای انتخاب رشته در چه دوره هایی از قبیل روزانه، شبانه و فرهنگیان مجاز به انتخاب رشته شده است. رتبه در سهمیه و تراز کسب شده توسط داوطلب از مهمترین بخش های انتخاب رشته است که در صورتی که داوطلب اطلاع کامل از این فاکتور ها داشته باشد می تواند به او در انتخاب رشته کمک کند و بسیار موثر واقع شود.

پذیرش دانشگاه ها برای داوطلبان کنکور انسانی ۱۴۰۰

 با توجه به اینکه تعداد شرکت کنندگان در آزمون سراسری ۱۴۰۰در زیرگروه علوم انسانی ۵۴۱۱۲ نفر است مشخص است که برای هر داوطلب حدود دو صندلی در دانشگاه ها وجود دارد. اینکه تعداد پذیرش دانشگاه ها با تعداد داوطلبان برابری میکند خوب است اما مهم این است که یک داوطلب در چه دانشگاهی و چه دوره ای پذیرفته شود. چیزی که در آزمون سراسری مهم است این است که داوطلب چه تعداد پاسخ های صحیحی به پرسش ها داده است و اشتباه برخی از داوطلبان این است که تصور می کنند هرچه تعداد پاسخ هایشان بیشتر باشد در تراز و رتبه آن ها تاثیر گذار تر خواهد بود در صورتی که هر سه پاسخ منفی یک پاسخ صحیح را ازبین میبرد بنابراین داوطلب باید توجه داشته باشد که سوالاتی را که از پاسخ آن ها مطمئن است را در پاسخنامه انتخاب کند. 

انتخاب رشته کنکور انسانی

عوامل تاثیر گذار بر انتخاب رشته

همانطور که گفته شد یکی از عوامل تاثیر گذار بر انتخاب رشته بومی گزینی سازمان سنجش است که داوطلبان بر اساس دسترسی به امکانات تحصیلی و معیشتی از یکدیگر متمایز می شوند. عامل تاثیر گذار دیگر سهمیه است اکثر داوطلبان آزمون سراسری دارای سهمیه هستند و برخی از این سهمیه ها شامل کسانی می شود که از سهمیه های خاص مانند سهمیه خانواده شهدا،ایثارگران و جانبازان استفاده نمی کنند. به دلیل اینکه سهمیه یکی از عوامل موثر در قبولی در دانشگاه ها است آن را عاملی برای بر قراری عدالت میان داوطلبان می داند. سهمیه مناطق یکی دیگر از عموامل تاثیر گذار در انتخاب رشته کنکور انسانی و سایر رشته ها است که در آن گروه هایی که به لحاظ دسترسی به امکانات آموزشی محدود بوده اند جزء سهمیه مناطق یک قرار می گیرند و همچنین در صورتی که گروه های بعدی به نسبت گروه منطقه یک دسترسی کمتری به امکانات آموزشی داشته باشند به ترتیت سهمیه مناطق دو و سه شامل آن ها می شود.

 دانشگاه آزاد

با توجه به ادغام شدن آزمون های سراسری وآزاد داوطلبانی که کارت انتخاب رشته دانشگاه آزاد را خریداری کرده اند می توانند در انتخاب رشته این دانشگاه ها شرکت کنند و از آن جایی که دانشگاه های آزاد از دسته دانشگاه های معتبر شناخته می شوند رقابت بر سر پذیرفته شدن در این سری از دانشگاه ها نیز به به اندازه آزمون سراسری اهمیت دارد.

مشاوران انتخاب رشته 

داوطلبان شرکت کرده در زیرگروه علوم انسانی در آزمون سراسری پس از آنکه زمان دقیق انتشار کارنامه های آزمون مشخص شد می توانند وارد سایت سازمان سنجش شوند و با وارد کردن اطلاعات احراز هویت خود کارنامه آزمون خود را دریافت کنند. با توجه به رتبه و تراز کسب شده داوطلب می تواند انتخاب رشته کنند. انتخاب رشته کنکور انسانی باید با دقت بالایی انجام شود و فاکتور های مذکور باید در آن رعایت شود به همین دلیل بهتر است انتخاب رشته آزمون توسط یک مشاور تحصیلی صورت بگیرد تا تحصیل در آینده برای دانشجو مفید باشد زیرا در صورتی که انتخاب رشته ناصحیح صورت بگیرد و استعداد و علاقه و رتبه و تراز داوطلب در آن در نظر گرفته نشده باشد تحصیل را برای دانشجو رنج آور و خسته کنند می کند.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

رشته انسانی یکی از رشته های تقریبا پرطرفدار است که آینده شغلی و بازار کار خوبی نیز دارد. رشته انسانی مقام دومین گروه پر طرفدار کنکور را از آن خود کرده است. قصد داریم در این مطلب پرطرفدار ترین رشته های انسانی را به شما عزیزان معرفی کنیم. رشته های انسانی رشته انسانی دارای ۵ […]

ادامه ...

همه افرادی که در کنکور شرکت میکنند پس از مشخص شدن نتایج کنکور و رتبه ها باید انتخاب رشته کنند و این یکی از مهمترین دغدغه های هر فرد کنکوری است. قبل از انتخاب رشته کنکوری ها باید لیست رشته ها را مطالعه  کنند و بر اساس رتبه خود مناسب ترین رشته را برگزینند. افرادی […]

ادامه ...

تحلیل تحلیل کنکور انسانی ۱۴۰۰ به داوطلبان کمک می کند تا از میزان سختی و آسانی سوالات و نحوه سوالاتی که از دروس داده می شود آشنا شوند و این امر به آن ها کمک می کند که با بررسی آزمون ها خود را در فضای کنکور مجسم کنند تا این فضا برای آنان آشنا […]

ادامه ...

نام کامل این رشته، علوم قضایی و خدمات اداری دادگستری می باشد. از آنجا که کشور ما کشور اسلامی می باشد. قضاوت بر اساس قرآن و احکام اسلامی انجام می شود. بنابراین لازم است، افرادی که عدالت را بررسی و قضاوت می کنند تسلط کاملی به قوانین و احکام اسلام داشته باشند. مباحث این رشته شباهت  […]

ادامه ...