معرفی رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی

رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی یکی از رشته های پر کاربرد و پر درآمد است. این رشته از زیر شاخه های رشته های تجربی و ریاضی است که تعداد داوطلبان آن نیز متعادل است. افراد داوطلبان در آزمون های زیر گروه های علوم تجربی و ریاضی می توانند پس از اعلام نتایج آزمون سراسری از دفترچه انتخاب رشته کد رشته علوم و صنایع غذایی را انتخاب کنند و سپس در این رشته تحصیل کنند. در ادامه این مقاله به معرفی رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی و همچنین بازار کار و در آمد آن خواهیم پرداخت. 

معرفی رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی

صنایع غذایی 

انسان ها از ابتدای زندگی و آغاز حیات خود در تمامی مراحل برای ادامه حیات خود به دنبال یافتن غذا هستند. در ابتدا منابع غذایی انسان ها به طور خالص در طبیعت یافت می شد و خوراک آن ها معمولا از دانه ها و گیاهان و یا شکار حیوات یافت می شده است. اما امروزه نحوه یافتن غذا در و رژیم غذایی افراد نیز تغییر کرده است و معمولا انسان ها در جوامع مختلف منابع غذایی صنعتی دارند. بنابراین صنایع غذایی از صنایع برکاربرد جوامع مختلف هستند که همه افراد به آن نیاز دارند. در نتیجه رشته های مرتبط با صنایع غذایی نیز از رشته های پر درآمد و کاربردی نیز هستند. 

تاریخچه 

به طور کلی نمی توان برای رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی تاریخچه دقیقی مشخص کرد زیرا از دیر باز انسان به دنبال تولید و مصرف غذا و مواد خوراکی بوده است. اما می توان گفت رشته صنایع کشاورزی در ایران در سال ۱۳۴۲ در دانشگاه ها ایجاد شده است اما در سال ۱۳۷۱ این رشته به رشته علوم و صنایع غذایی تغییر نام داده است. و سالانه در آزمون های سراسری تعداد زیادی از داوطلبان را به خود اختصاص داده است. 

معرفی رشته علوم و صنایع غذایی 

رشته علوم و صنایع غذایی رشته ای است که در آن متخصصان پرورش یافته تلاش می کنند مواد خام گیاهی و حیوانی را در صنایع به مواد خوراکی آماده و نیمه آماده تبدیل کنند تا افراد بتوانند از این مواد غذایی برای مصرف و تغذیه خود استفاده کنند. این رشته بخش های مختلفی از قبیل: نگهداری محصولات کشاورزی،تولید و تبدیل مواد غذایی،فعالیت در بخش های فنی و مهندسی،خط تولید محصولات، نظارت و هدایت خط تولید،کمک به افزایش بهره وری و بهینه سازی خط تولید را شامل می شود که افراد متخصص و تحصیل کرده در این رشته می توانند در هر یک از بخش های ذکر شده شروع به انجام فعالیت و کسب درآمد کنند. 

مزایا و معایب 

از معایب این رشته می توان به آسیب های ناشی از سرو و صدا های بلند در کارخانه ها و محیط های صنعتی اشاره کرد. اما در مقابل از مزایای این رشته می توان به بازار کار همیشگی و پر درآمد آن اشاره کرد. 

رشته صنایع غذایی برای چه کسانی مناسب است؟ 

پرورش یافتگان این رشته به طور معمول شغلی در کارخانه ها و صنایع تولیدی بزرگ دارند و این کارخانه ها ممکن است خارج از شهر و یا محل زندگی فرد باشد بنابراین بهتر است افرادی که وارد این رشته می شوند توانایی طی مسافت های طولانی را به طور روزانه داشته باشند. همچنین ذکاوت و خلاقیت از اولویت های شاغلین این رشته است زیرا لازم است برای تولید مواد غذایی که طرفداران زیادی داشته باشد خلاقیت زیادی به کار برده شود.همچنین علاقه مندی به ریاضیات و زبان انگلیسی از شرایط ورود به این رشته است. 

بازار کار و درآمد 

در صورتی که افراد فارغ التحصیل از این رشته خلاقیت و هوش زیادی داشته باشند می توانند به راحتی برای خود کسب درآمد کنند. زیرا همه کارخانه ها و تولیدی های صنایع غذایی به متخصصان صنایع غذایی نیازمند هستند بنابراین همه فارغ التحصیلان می توانند در شرکت ها و تولیدی های خصوصی و سازمان های  دولتی مانند: انستیتو تحقیقات تغذیه‌ای و صنایع غذایی کشور مشغول به کار شوند. بنابراین می توان گفت رشته علوم و صنایع غذایی از رشته هایی است که بازار کار مناسب و ایده آلی دارد. همچنین درآمد حاصل از کار در زیر شاخه های این رشته نیز درآمد مناسب و متعادلی است. 

مقاطع تحصیلی رشته علوم و صنایع غذایی 

این رشته در ابتدا در مقطع کارشناسی ارائه می شود و داوطلبان می توانند پس از پایان دوره کارشناسی خود در رشته و گرایش مورد علاقه خود در مقطع کارشناسی ارشد نیز تحصیل کنند. پر طرفدارترین گرایش های این رشته شامل: 

  • زیست فناوری مواد غذایی 
  • فرآوری مواد غذایی 
  • علوم مواد غذایی 
به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

هنگامی که نام رشته علوم تربیتی مطرح می شود،ممکن است تعداد زیادی از افراد این تصور را داشته باشند که این رشته نیز به معنای همان رشته تربیت معلم است. درحالی که اینطور نیست این دو رشته شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما در عین حال از یک دیگر متفاوت اند. در ادامه به معرفی […]

ادامه ...

رشته تحصیلی رادیو تراپی رشته ای است که متخصصان فارغ التصیل از این رشته می آموزند چگونه اشعه ایکس و مواد رادیو اکتیو تولید کنند. شیوه پرتو درمانی یا رادیوتراپی در درمان برخی سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. افراد متخصص در این رشته می توانند در مکان های درمانی مانند درمانگاه ها و […]

ادامه ...

امروزه تعداد علاقه مندان به رشته تجربی افزایش یافته است. همچنین تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری این رشته نیز بیش از داوطلبان زیر گروه های دیگر است. اما در برابر افرادی هستند که علاقه به ورود به رشته های بدون کنکور علوم تجربی دارند. در ادامه این مقاله به معرفی رشته های بدون […]

ادامه ...

برق یکی از انواع انرژی است. انرژی مهمترین سرمایه هر کشوری است . برای تولید و مشخص کردن میزان مصرف انرژی برق به متخصصانی نیاز است که در این زمینه تحصیل کرده باشند. بنابراین رشته مهدسی برق یکی از رشته های مهم در سطح کشور ها است زیرا برق یکی از ارگان های اقتصاد و […]

ادامه ...

لازم است تمامی دانش آموزان فارغ التحصیل در پایه نهم یعنی دوره اول متوسطه در صورتی که قصد ادامه تحصیل دارند برای ورود به پایه دهم یعنی دوره متوسطه دوم انتخاب رشته کنند. انتخاب رشته در این دروه از بین رشته های نظری علوم انسانی، ریاضی و فیزیک ،علوم تجربی و رشته های فنی و […]

ادامه ...