بررسی و تشریح کارنامه کنکور

بعد از حدود یک ماه از تاریخ آزمون کنکور، کارنامه اولیه ای برای اطلاع از نمرات و رتبه داوطلبان برای انتخاب رشته نهایی صادر می گردد. برای یک انتخاب رشته درست، باید به دقت کارنامه خود را بررسی کنید. برای این منظور ما در زیر تمامی بخش های کارنامه کنکور انسانی را بررسی خواهیم کرد.

دریافت کارنامه کنکور

برای دریافت کارنامه کنکور دانشگاه سراسری شما بایستی پس از اعلام نتایج به سایت سازمان سنجش به نشانی http://www.sanjesh.org/  مراجعه و برای دریافت کارنامه کنکور برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد باید به نشانی https://azmoon.iau.ac.ir/ مراجعه نمایید.

پس از ورود اطلاعات شما می توانید به کارنامه اولیه خود دسترسی داشته باشید.

اطلاعات ثبت نامی و آزمونی:

این بخش شامل سه ردیف اطلاعات است که با هم به بررسی آن می پردازیم.

اطلاعات داوطلب

ردیف اول شامل اطلاعات ثبت نامی شما شامل، نام و نام خانوادگی، تاریخ تولد، دین، شماره شناسنامه و … وجود دارد. دو نکته مهم در این بخش وجود دارد.

اول شماره پرونده که یک کد ۷ رقمی یکتا است که سازمان سنجش به شما اختصاص داده و برای دریافت و ثبت اطلاعات به آن نیاز دارید و باید آن را نگهدارد.

دوم سهمیه ، شما این سهمیه را در زمان ثبت نام خودتان انتخاب کرده اید. ممکن است شما دارای سهمیه خانواده های جانبازان، ایثارگران و شهدا باشید و بخواهید ازاین سهمیه استفاده کنید . در صورت نداشتن این سهمیه و یا عدم استفاده از این سهمیه شما شامل سهمیه مناطق ۱ تا ۳ می شوید. برای دریافت اطلاعات دقیق درخصوص انواع سهمیه های کنکور روی این متن آبی کلیک کنید.

ردیف دوم شامل اطلاعات تحصیلی شما مانند، کد دانش آموزی، عنوان و سال اخذ و کد منطقه اخذ دیپلم شماست. شما میتوانید این اطلاعات را با مدرک دیپلم خود مقایسه و بررسی کنید.همچنین می توانید برای دریافت سوابق تحصیلی دوره دیپلم به سایت سازمان سنجش و یا نشانی dipcode.medu.ir مراجعه کنید و با وارد کردن این کد و اطلاعات خواسته شده فردی به سوابق تحصیلی خود دسترسی داشته باشید.

ردیف سوم شامل اطلاعات محل تحصیل سه سال گذشته شماست ، برای بررسی شرایط بومی و غیر بومی بودن.

جدول استان بومی :

این بخش تاثیر زیادی در انتخاب دانشجو برای تحصیل در محل زندگی یا شهر دیگر دارد. گزینش داوطلب بر اساس ظرفیت و نیاز دانشگاه‌ها برای افراد بومی در مرحله اول و در مرحله دوم افراد غیر بومی توسط دانشگاه انجام می شود.

علت انتخاب بر اساس استان بومی جلوگیری از سفر دانشجو به شهر دیگر و نتیجه صرفه جویی در هزینه های تحصیلی دانشجویان توسط آموزش عالی کشور تعیین شده است. دانشگاه‌ها موظف هستند تا ۸۰ درصد ظرفیت خود را در اختیار دانشجویان بومی  قرار دهند.

ناحیه بومی و قطب بومی:

ناحیه بومی با توجه به آدرس و محل مرکز آموزشی دوره پیش دانشگاهی نوشته می شود. رشته‌هایی که در دانشگاهی در یکی از استان ها از چند استان در مجاورت هم قرار دارند موجود باشد ناحیه بومی تعلق می گیرد، گزینش در آن رشته بصورت بومی ناحیه ای خواهد بود. ( چند استان مجاور یک ناحیه بومی را تشکیل می‌دهند )

اگر رشته ای در دانشگاه های یک ناحیه از چند ناحیه همجوار وجود داشته باشد ، پذیرش در آن رشته بصورت بومی قطبی خواهد بود. ( چند ناحیه مجاور هم تشکیل یک قطب بومی می‌دهند.)

این نواحی و قطب های بومی در دفترچه انتخاب رشته مشخص شده اند.

شما باید تمامی این اطلاعات را بررسی کنید و در صورت وجود مغایرت به سازمان سنجش جهت اصلاح اطلاع دهید.

اعلام علاقه مندی براساس تقاضا نامه :

علاقه مندی بر اساس تقاضا نامه

غیرانتفاعی، پیام نور:

اگر شما هنگام ثبت نام برای کنکور کارت اعتباری مربوط به دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را تهیه کرده باشید، اکنون می توانید برای انتخاب رشته برای این دانشگاه ها نیز درخواست دهید. اما اگر این کار را نکردید و الان قصد دارید برای انتخاب رشته این دانشگاه ها درخواست دهید، مشکلی نیست. می توانید الان  این کار را بکنید.

کارمندی:

حدود ۱۰ درصد از سهمیه دانشگاه های سراسری نوبت دوم یا همان شبانه، به کارمندان رسمی وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری ، دانشگاه ها و مؤسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم ، تحقیقات و فناوری اختصاص می یابد. البته این افراد فقط می توانند در شهر محل کار خود از این سهمیه استفاده کنند.

بهیاری:

این سهمیه فقط در کنکور تجربی وجود دارد و برای افراد دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید بهیاری می باشد. به این صورت که ۵% از ظرفیت تمام دانشگاه های روزانه در رشته پرستاری به بهیاران واجد شرایط تعلق می گیرد.

این شرایط شامل موارد زیر است:

  • داوطلبان بایستی حداقل سه سال سابقه خدمت بعنوان بهیار را داشته باشند.
  • این افراد باید رشته پرستاری استان بومی ( محل اشتغال) خود را انتخاب کند.
  • در صورت قبولی با سهمیه، امکان انتقالی وجود ندارد.

وضعیت مجاز به انتخاب رشته در دوره های مختلف هریک ازگروه های آزمایشی:

وضعیت مجاز به انتخاب رشته

در این بخش می توانید ببینید که در کدام دانشگاه ها مجاز به انتخاب رشته هستید. در صورت کسب رتبه  لازم، وضعیت مجاز و در صورت عدم کسب رتبه کافی وضعیت غیر مجاز برایتان نمایش داده می شود.

دوره های روزانه / نوبت دوم :

تحصیل در دانشگاه روزانه رایگان است اما در دوره نوبت دوم ( شبانه) اینطور نیست. دانشگاه هیچ گونه تعهدی مبنی بر تامین مسکن، خوابگاه، وام تحصیلی و امکانات رفاهی دانشجو ندارد. زمانی که شما در این بخش مجاز شوید ، می توانید تمامی رشته های مربوط به این دانشگاه ها را  بدون در نظر گرفتن رتبه تان در فرم انتخاب رشته خود، انتخاب کنید.

مجازی و پردیس خودگردان و مازاد:

تمامی داوطلبان مجاز به تحصیل در دانشگاه های مجازی و پردیس های خودگردان و مازاد هستند. البته تنوع رشته و دانشگاه در زیر گروه های مختلف متفاوت است.

دانشگاه فرهنگیان ( تربیت معلم سابق) و دانشگاه شهید رجایی:

داوطلبان با کسب تراز بالای ۶۵۰۰ در صورت داشتن  شرایط زیر مجاز به انتخاب رشته در این دانشگاه ها هستند.

  • حداکثر سن ۲۲ سال
  • معدل کل متوسطه بالای ۱۵
  • بومی بودن در رشته محل انتخابی
  • سلامت کامل

پیام نور و غیر انتفاعی:

اگر کارت اعتباری برای انتخاب رشته در دانشگاه های غیرانتفاعی و پیام نور را خریده اید، شما مجاز به انتخاب رشته در یان دو دانشگاه هستید.

پذیرش رشته های صرفا براساس سوابق تحصیلی:

شما می توانید در تمامی رشته هایی که صرفا براساس سوابق تحصیلی دانشجو می پذیرد، انتخاب رشته کنید؛ بجز آن هایی که فقط برای فرهنگیان ارائه شده است.

وضعیت رتبه و نمره کل داوطلب در هر زیر گروه:

نمره و تراز در هر زیرگروه

در این قسمت تازه به مهم ترین بخش کارنامه تحصیلی می رسیم. برای توضیح این بخش باید چند نکته را یادآور شویم:

میزان تاثیر سوابق تحصیلی در کارنامه کنکور سراسری:

سوابق تحصیلی شما که شامل دیپلم و پیش دانشگاهی است، به صورت مثبت بر روی نمره کارنامه کنکور شما تاثیر می گذارد، به این معنی که در صورت افزایش رتبه شما روی نمره اعمال می گردد و در صورتی که سوابق تحصیلی تان باعث کاهش رتبه تان شود، روی نتیجه کنکور تاثیری ندارد.

برای همین هم اثر سابقه دیپلم بر روی نتیجه کنکور بین ۰ تا ۲۵ درصد و اثر سابقه پیش دانشگاهی شما بین ۰ تا ۵ درصد است. همچنین اثر سابقه تحصیلی شما بر اساس اینکه در چه رشته ای درس خوانده اید و الان کنکور کدام رشته را شرکت کرده اید متفاوت است.

زیر گروه ها:

آزمون کنکور برای رشته های مختلف کنکور به زیرگروه های مختلف تقسیم می شود و هر رشته در یک زیرگروه قرار می گیرد. دروس عمومی در تمام زیر گروه ها ضرایب یکسانی دارد و دروس اختصاصی ضرایب متفاوتی در زیرگروه های مختلف دارد. از این رو اهمیت دروس اختصاصی براساس رشته ای که می خواهید در دانشگاه بخوانید و زیر گروه شما متفاوت است.

رتبه و نمره کل نهایی (تراز):

باتوجه به اینکه سهمیه در کنکور سراسری اثر گذار است، و هر کس در سهمیه خود مورد گزینش قرار می گیرد، رتبه در سهمیه باید ملاک انتخاب رشته قرار گیرد نه رتبه در کشور. اما تراز یا همان نمره کل نهایی می تواند مهم ترین ملاک در انتخاب رشته باشد. شما می توانید با بررسی تراز قبولی های سال گذشته تخمینی از میزان احتمال قبول خود در رشته های مورد نظرتان داشته باشید.

نمرات خام دروس امتحانی:

نمره خام هر درس

در این بخش شما می توانید میزان نمره خام یا همان درصد موفقیتی که در هر درسی کسب نموده اید را مشاهده کنید. این بخش به شما نقاط قوت و ضعف عملکردتان را در کنکور و در هر درس به صورت جداگانه نشان می هد. تمام این اعداد در تراز نهایی جدول زیر بر اساس ضریب هر دروس برای انتخاب رشته محاسبه و اهمیت داده شده است.

رتبه کل در سهمیه و آخرین رتبه مجاز شده در دورهه ای روزانه و نوبت دوم:

نمره و تراز کل

ماکزیمم نمره کل زیر گروه ها

نشان دهنده تراز نهایی شما از مجموعه نتایج حاصله از کنکور می باشد. مطابق جدول رتبه و نمره کل ماکزیمم نمره کل زیر گروه برای شما درج می شود. 

رتبه کل در سهمیه :

این رتبه بر اساس ضریب ۳ تعیین می شود. به این شکل که اگر در منطقه ای تعداد صندلی خالی ۱۰۰۰ باشد آن را در ۳ صرب می‌کنند تا امکان انتخاب رشته برای داوطلبانی که دانشجویان قبلی قبول شده در آن ظرفیت انصراف داده یا به نوع قادر به ادامه تحصیل نباشند در اختیار دیگران قرار داده شود.

 آخرین رتبه مجاز در سهمیه :

یعنی رتبه آخرین فردی که در سهمیه شما مجاز به انتخاب رشته شده است. این رتبه از بر اساس بالاترین نمره کل در زیر گروه استخراج می شود . به عنوان مثال در جدول رتبه نمره ستون ۳ میزان رتبه کسب شده از تعداد کل افراد داوطلب و شرکت کننده مشخص شده است. یعنی رتبه شما ۲۸۴۴ از مجموعه شرکت کنندگان ۵۸۰۸۵۵ نفر می باشد.

آخرین رتبه مجاز در سهمیه ( دوره های روزانه و نوبت دوم )

اگر رتبه کسب شده شما در کنکور سراسری بیشتر از آخرین رتبه مجاز در سهمیه کنکور سراسری همان سال باشد نشان می دهد شما موفق به کسب دوره های روزانه و شبانه نشده‌اید. بیشتر در بالا در مورد دوره روزانه و بعد از ظهر توضیح دادیم.

رتبه کشوری (بدون اعمال سهمیه)

این رتبه بر اساس سهمیه انتخاب شده در هنگام ثبت نام در کنکور تعیین می شود. این رتبه کمک می‌کند بدانید در کدام دانشگاه‌ها مجاز به انتخاب رشته و تحصیل خواهید بود. همچنین نشان دهنده رتبه شما از بین تمام شرکت کننده گاه در کنکور سراسری علوم تجربی می‌باشد.

البته شما برای انتخاب رشته به این اطلاعات نیاز ندارید و باید رتبه خود را در سهمیه و در هر زیر گروه بررسی کنید.

کد دسترسی برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد:

کد انتخاب رشته دانشگاه آزاد

از آنجا که از سال ۱۳۹۲ داوطلبان تنها با شرکت در آزمون سراسری می توانند در دردو دانشگاه آزاد و سراسری اقدام به انتخاب رشته کنند، در انتهای صفحه کارنامه کد با عنوان کد دسترسی برای انتخاب رشته دانشگاه آزاد قرار دارد. در صورت تمایل شما می توانید با مراجعه به سایت دانشگاه آزاد www.azmoon.org  و استفاده از این کد در انتخاب رشته  دانشگاه آزاد نیز شرکت کنید.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

برای رسیدن به نتیجه مدنظرتان توصیه می‌شود که از افرادی که در این زمینه از تبحر، تخصص و تجربه بالایی برخوردار هستند کمک بگیرید. مشاوران تحصیلی می‌توانند برای رسیدن دانش آموزان به نتیجه مطلوب کمک کنند. مشاوران کنکور وظیفه دارند که با کاهش استرس، برنامه ریزی درسی دقیق و درست و … به پیشرفت درسی […]

ادامه ...

برای کسب یک رتبه خوب و قابل‌قبول برای پذیرش در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود نیاز به یک برنامه ریزی درسی دقیق و منظم دارید در صورتی که به دنبال کسب رتبه و تراز رو به بالایی در آزمون سراسری هستید نیاز به برنامه ریزی توسط یک برنامه ریز درسی و یک مشاور تحصیلی […]

ادامه ...

برنامه ریزی برای کنکور از عوامل کلیدی برای موفقیت در کنکور می باشد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به اجرا نشدن برنامه درسی دانش آموزان می شود این امر است که آنها برنامه های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می کنند. همین امر سبب می شود که فرد نتواند در همان […]

ادامه ...

شاید همیشه درباره اینکه چگونه در کنکور قبول شوید، شنیده یا خوانده باشید. اما ما دراین مقاله می خواهیم راجب دلایل عدم قبولی در کنکور برایتان بنویسیم. چرا که دانستن و شناختن این دلایل می تواند به شما کمک کند، تا با سعی در رفع این دلایل بتوانید نقاط قوت تان را ارتقا دهید. پس […]

ادامه ...

سال کنکور سرشار از فشار روانی و استرس برای داوطلبان کنکور می باشد. روحیه ی پر از تنش، باعث می شود که مدیریت خوب و درستی بر نحوه و میزان مطالعه خود نداشته باشید. کنکور را می توان یکی از چالش های بزرگ دانست. زیرا نتیجه ای که از آن بدست می آید تاثیر زیادی […]

ادامه ...