درس شیمی در کنکور ریاضی :هر آنچه باید درباره درس شیمی بدانید

درس شیمی یکی از دروس اختصاصی رشته ریاضی در دوه دبیرستان یا همان متوسطه دوم است. همچنین این درس یکی از دروس بسیار مهم در آزمون های سراسری است که سالیانه رتبه های زیادی را جا به جا کرده است. در ادامه این مقاله درباره درس شیمی در کنکور ریاضی و روش‌های مطالعه و تست زنی درس شیمی بیشتر توضیح خواهیم داد.

درس شیمی در کنکور ریاضی

میزان سختی شیمی در کنکور 

آمار نشان می‌دهد که هرساله سؤالات شیمی در کنکور سخت‌تر بوده است و همچنین در کنکور سال ۹۸ میزان سختی سؤالات شیمی رتبه‌های زیادی را جابه‌جا کرده است. بنابراین؛ نحوه مطالعه دانش‌آموزان در مقطع متوسطه در درس شیمی بسیار مهم است و در صورتی که داوطلبان بتوانند درصد بالایی را در این درس کسب کنند در نتیجه می‌توانند رتبه و تراز خوبی را در آزمون سراسری کسب کنند. بنابراین درس شیمی در کنکور ریاضی تأثیر بسزایی دارد.

نکات مهم در تست‌زنی درس شیمی‌

مهم است که افرادی که خود را برای آزمون سراسری آماده کرده‌اند به دو نکته مهم توجه داشته باشند، که در ادامه به آن‌ها اشاره خواهیم کرد: 

توجه به زمان 

داوطلب باید توجه داشته باشد که زمان یک اصل مهم در تمام طول آزمون است، بنابراین مهم است که داوطلب با نحوه صحیح مدیریت زمان آگاه باشد. داوطلبان آزمون زیرگروه ریاضی مهم است که بدانند نباید تمام زمان خود را صرف سؤالات فیزیک و ریاضی کنند و نیاز است زمان خود را برای درس شیمی نیز اختصاص دهند تا بتوانند به هدف خود برسند. 

بالابردن توانایی خود 

لازم است که داوطلب میزان توانایی خود را بالا ببرد و توانایی مدیریت انرژی خود را داشته باشد، زیرا ممکن است پس از تمرکز برای پاسخ به سؤالات عمومی آزمون دچار خستگی شود. بنابراین مهم است توانایی خود را در نظر بگیرد و انرژی خود برای پاسخگویی به تمامی سؤالات را حفظ کند.

نحوه مطالعه درس شیمی‌

بررسی سالانه آزمون‌های سراسری نشان داده است که اکثراً سؤالات مهم و اصلی آزمون از کتاب شیمی پایه یازدهم استفاده شده است. پس لازم است داوطلبان رشته ریاضی و فیزیک به این نکته توجه داشته باشند که دروس ابتدایی این منبع بسیار مهم هستند و برای فهم دقیق‌تر دروس دیگر لازم است مطالب دو فصل اول به خوبی به خاطر سپرده شده باشند. مهم است که داوطلبان بار‌ها و بارها این کتاب را مرور کرده باشند تا بتوانند تست‌های آن را به راحتی پاسخ بدهند. در صورتی که فرد شرکت کننده در آزمون با نحوه پاسخگویی به سؤالات این درس آشنا باشد، می‌تواند به راحتی به سؤالات این بخش پاسخ دهد و تراز و رتبه خود را در سطح بالایی کسب کند. 

نحوه تست‌زنی 

برای اینکه داوطلب بتواند نحوه درست تست زدن در آزمون و تمرینات را به خوبی یاد بگیرد لازم است موارد زیر را انجام دهد:

  1. مطالعه صحیح و کامل یک فصل 
  2. مطالعه درس‌نامه و توضیحات کلی 
  3. تست زنی و تصحیح پاسخ سؤالات با استفاده از پاسخ‌نامه تشریحی و تستی

یادگیری مفاهیم شیمی‌

برای آن که فرد مطالعه کننده بتواند به خوبی مفاهیم درس شیمی را درک کند لازم است که مطالب مطالعه شده را گوشه‌ای به صورت خلاصه یادداشت کند و تمامی آن‌ها را تا روز آزمون مرور کند. پس از آن لازم است مطالب مهم و نکات آموزنده مهم برداشت شده از پاسخ‌نامه تشریحی تست‌ها یادداشت شوند و تاحدامکان مرور شوند.  

سؤالات شیمی در آزمون سراسری 

سؤالات درس شیمی در ۳۵ سؤال طراحی می‌شود. پس از ریاضی، شیمی دومین و مهم‌ترین درس در کنکور زیرگروه ریاضی خواهد بود. ۱۲ سؤال از مجموع سؤالات مربوط به شیمی‌۲، ۱۲ سؤال مربوط به شیمی‌۳ و ۱۳ سؤال مربوط به کتاب شیمی سال آخر است. 

اصل مهم در درس شیمی‌

ممکن است داوطلب با مشاهده مسائل و نمونه سؤالات درس شیمی کمی با استرس و اضطراب روبه رو شود. اما جای نگرانی نیست برای بالا بردن سرعت در حل مسائل درس شیمی کافی است تمرینات را بیشتر کنید، تنها با انجام تمرین و تکرار حل مسائل می‌توان به نتیجه مطلوبی دست یافت و سرعت پاسخگویی به این نوع از سؤالات را بالا برد. در صورتی که داوطلب روی تمامی مفاهیم دروس شیمی تسلط داشته باشد و تمامی مطالب را درک کرده باشد می‌تواند به خوبی به سؤالات پاسخ دهد و تمامی آن‌ها را با دقت بالا و به شکلی صحیح پاسخ دهد این بخش از سؤالات آزمون می‌تواند رتبه داوطلب را جابه‌جا کند و او را به اهدافش نزدیک‌تر سازد. 

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

کار یک مهندس رشته نقشه برداری مربوط به ایجاد و تحلیل نقشه می باشد. مهندس نقشه برداری داده ها را جمع آوری می کند و داده ها را برای ایجاد نمایش های دقیق بصری از Topography یک منطقه، تجزیه و تحلیل خواهد کرد. همانطور که از نام رشته مشخص است، این رشته مربوط به ساخت […]

ادامه ...

داوطلبان کنکور ریاضی باید ۳ نکته را رعایت کنند برنامه ریزی صحیح ، منابع مطالعاتی و تلاش می باشد. برنامه ریزی هدفمند میتواند به تمام فعالیت های درسی و حتی غیر درسی شما نظم بدهد و تاثیر بسیاری بر روی موفقیت شما ایجاد کند. انتخاب منابع امتحانی نیز بسیار اهمیت دارد.کنکور سراسری هر ساله در […]

ادامه ...

کنکور ریاضی یکی از آزمون های سراسری پرطرفدار در میان دانش آموزان دوره ی دوم متوسطه می باشد. از طریق رشته ی ریاضی و فیزیک و رشته های فنی و حرفه ای می توانید در کنکور ریاضی شرکت کنید. قبولی در رشته ی دلخواه در کنکور ریاضی شاید در ظاهر کمی سخت به نظر بیاید […]

ادامه ...

یکی از رشته های بسیار پرطرفدار که از طریق کنکور ریاضی می شود به آن راه پیدا کرد، رشته مهندسی عمران است. البته مردم بخاطر اهمیت مسکن در ذهنشان ، بیشتر این رشته را با نام راه و ساختمان می شناسند. از جمله کارهایی که مهندسین عمران انجام می دهند می توان به ساختمان سازی، […]

ادامه ...