تعداد سوالات کنکور ریاضی و زمان پاسخگویی به آنها چگونه است؟

کنکور ریاضی یکی از آزمون های سراسری پرطرفدار در میان دانش آموزان دوره ی دوم متوسطه می باشد. از طریق رشته ی ریاضی و فیزیک و رشته های فنی و حرفه ای می توانید در کنکور ریاضی شرکت کنید. قبولی در رشته ی دلخواه در کنکور ریاضی شاید در ظاهر کمی سخت به نظر بیاید اما در صورت داشتن علاقه، بسیار شیرین و آسان می باشد. رشته های مهندسی برق، مهندسی معماری، مهندسی کامپیوتر، مهندسی عمران و مهندسی مکانیک از جمله رشته های پرطرفدار برای قبولی در این آزمون سراسری می باشد. برای اینکه در رشته ی دلخواهتان قبول بشوید باید علاوه بر اینکه متناسب با آن، درس بخوانید و تلاش کنید؛ جلسه ی کنکور را نیز، به خوبی مدیریت کنید. به طوری که هم باید آرامش داشته باشید و هم زمان خود را، مدیریت کنید؛ تا گرفتار مشکلی با عنوان کم بودن وقت نشوید.
به همین جهت، در این مقاله درباره ی تعداد سوالات کنکور ریاضی و زمانی که به شما داده می شود تا به آنها پاسخ بدهید، صحبت کرده ایم. داوطلبان عزیز، باید قبل از کنکور توانایی و سرعت خود را، در تست زنی، با کمک از یک مشاور خوب افزایش دهید تا در مدت برگزاری کنکور، دچار مشکل نشوید. با ما همراه باشید. 

زمان کنکور ریاضی

دروس عمومی

در ابتدای جلسه یک پاسخ نامه که در آن مشخصات هر فرد نیز، ذکر شده است؛ در بین داوطلبان عزیز کنکور ریاضی پخش می شود. سپس سوالات دروس عمومی که شامل درس های زبان و ادبیات فارسی، زبان عربی، فرهنگ و معارف اسلامی و زبان انگلیسی می باشد را، توزیع می کنند. دروس عمومی به طور کلی شامل ۱۰۰ سوال و ۷۵ دقیقه فرصت برای پاسخ دادن می باشد. در ادامه تعداد سوالات و زمان هر درس را توضیح داده ایم اما نکته ی مهمی وجود دارد که، شما باید کمتر از این زمان ها به سوالات هر درس پاسخ بدهید؛ تا زمانی برای وارد کردن جواب ها به پاسخ نامه و مرور  داشته باشید. حتما زمان خود را در جلسه ی کنکور مدیریت کنید. 

  • زبان و ادبیات فارسی: این درس از جمله دروسی می باشد که در صورت گرفتن درصد بالا در آن، تاثیر خوبی بر روی رتبه ی کنکور شما می گذارد. درس زبان و ادبیات فارسی شامل ۲۵ سوال است که ۱۸ دقیقه برای آنها در نظر گرفته شده است. به عبارتی میانگین زمان برای هر سوال ۴۲ ثانیه می باشد. یعنی شما در عرض ۴۳ ثانیه هم باید متن سوال و هم متن چهار گزینه را بخوانید و گزینه ی صحیح را انتخاب کنید. سوالات این درس از شماره ی ۱ تا ۲۵ دفترچه ی عمومی کنکور ریاضی را، برعهده گرفته است. 
  • زبان عربی: درسی که برای اکثر داوطلبان سخت و چالش برانگیز می باشد. از همین جهت اگر در این درس توانایی بالایی داشته باشید، می توانید به راحتی رتبه ی کنکور خود را، متفاوت کنید. زبان عربی در کنکور ریاضی شامل ۲۵ سوال است که ۲۰ دقیقه فرصت پاسخ دهی به آن را دارید. یعنی ۴۸ ثانیه برای هر سوال، زمان دارید. شماره ی سوالات ۲۶ تا ۵۰ برای این درس، در نظر گرفته شده است. 
  • فرهنگ و معارف اسلامی: درسی که به موضوعات دینی و قرآنی پرداخته است. داشتن اطلاعات در این درس، در مسیر زندگی نیز کمکتان خواهد کرد.درس فرهنگ و معارف اسلامی در کنکور ریاضی نیز، شامل ۲۵ سوال و ۱۷ دقیقه زمان برای پاسخ دادن می باشد. یعنی باید برای هر سوال میانگین ۴۱ ثانیه از زمانتان را اختصاص دهید. شماره سوالات این درس در دفترچه از ۵۱ تا ۷۵می باشد. 
  • زبان انگلیسی: برخی از سوالات این درس، بسیار طولانی می باشند. حتما مقاله ی مدیریت زمان در جلسه ی آزمون را، مطالعه کنید تا کمبود زمان برایتان رخ ندهد. زبان انگلیسی هم مانند سایر دروس عمومی ۲۵ سوال می باشد. در بحث زمان، مانند درس عربی یعنی ۲۰ دقیقه برای پاسخ دهی در نظر گرفته شده است. سوالات این درس در بخش آخر دفترچه ی عمومی کنکور که شامل شماره ی ۷۶ تا ۱۰۰ می باشد، آورده شده است. برای هر سوال نیز، ۴۸ ثانیه فرصت مطالعه ی سوال و پاسخ دهی دارید. 

دروس تخصصی کنکور ریاضی

پس از اتمام ۷۵ دقیقه از شروع کنکور که برای پاسخ دادن به سوالات عمومی می باشد. دفترچه ی سوالات تخصصی کنکور ریاضی و فنی در بین همه ی داوطلبان پخش می شود. این دفترچه ۱۳۵ سوال دارد که باید در مدت زمان ۱۷۵ دقیقه به آن ها پاسخ بدهید. زمان و تعداد سوالات برای هر درس تخصصی، عبارت اند از: 

  • ریاضیات: این عنوان برای چند درس که مباحث ریاضی دارند، به کار می رود. در ابتدای دفترچه سوالات تخصصی قرار گرفته اند. از شماره ی ۱۰۱ تا شماره ی ۱۵۵ یعنی ۵۵سوال برای این درس، اختصاص داده شده است. در مجموع برای تمام دروسی که در این عنوان قرار گرفته اند، ۸۵ دقیقه زمان برای فکر کردن و حل کردن سوالات دارید. به عبارتی، به طور میانگین برای هر سوال ۹۲ ثانیه مهلت داده شده است. 
  • فیزیک: درسی سخت و مهم در کنکور ریاضی می باشد. بعد از دروس ریاضیات در دفترچه سوالات، آمده است. بنابراین شماره ی سوالات آن از ۱۵۶ تا ۲۰۰ یعنی ۴۵ سوال می باشد. ۵۵ دقیقه زمان برای پاسخگویی دارد. سوالات درس فیزیک را به طور میانگین باید در ۹۲ ثانیه حل کنید و به جواب برسید. 
  • شیمی: به عنوان آخرین مبحث از دفترچه ی سوالات، جایی که انرژی داوطلب کاهش یافته است، قرار دارد. دارای ۳۵ سوال با ۳۵ دقیقه زمان می باشد که هر مدت جواب دهی برای هر سوال یک دقیقه در نظر گرفته شده است. 

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

درس شیمی یکی از دروس اختصاصی رشته ریاضی در دوه دبیرستان یا همان متوسطه دوم است. همچنین این درس یکی از دروس بسیار مهم در آزمون های سراسری است که سالیانه رتبه های زیادی را جا به جا کرده است. در ادامه این مقاله درباره درس شیمی در کنکور ریاضی و روش‌های مطالعه و تست […]

ادامه ...

کار یک مهندس رشته نقشه برداری مربوط به ایجاد و تحلیل نقشه می باشد. مهندس نقشه برداری داده ها را جمع آوری می کند و داده ها را برای ایجاد نمایش های دقیق بصری از Topography یک منطقه، تجزیه و تحلیل خواهد کرد. همانطور که از نام رشته مشخص است، این رشته مربوط به ساخت […]

ادامه ...

داوطلبان کنکور ریاضی باید ۳ نکته را رعایت کنند برنامه ریزی صحیح ، منابع مطالعاتی و تلاش می باشد. برنامه ریزی هدفمند میتواند به تمام فعالیت های درسی و حتی غیر درسی شما نظم بدهد و تاثیر بسیاری بر روی موفقیت شما ایجاد کند. انتخاب منابع امتحانی نیز بسیار اهمیت دارد.کنکور سراسری هر ساله در […]

ادامه ...

یکی از رشته های بسیار پرطرفدار که از طریق کنکور ریاضی می شود به آن راه پیدا کرد، رشته مهندسی عمران است. البته مردم بخاطر اهمیت مسکن در ذهنشان ، بیشتر این رشته را با نام راه و ساختمان می شناسند. از جمله کارهایی که مهندسین عمران انجام می دهند می توان به ساختمان سازی، […]

ادامه ...