چجوری برای کنکورهمیشه انگیزه داشته باشیم؟ راه حل های طلایی

گاهی وقت ها از درس خوندن خسته میشیم. از اینکه در تلاش باشیم و از یک سری تفریحاتمون دست بکشیم. در ابتدا میخوام بهتون بگم پیش اومدن این موضوع عادیه. پس اصلا فک نکن که نسبت به بقیه کنکوری ها عقب افتادی. همه ی بچه ها چندین بار در طول سال کنکور انگیزشون از دست میدن. 
در ادامه ی مقاله راه حل هایی که باعث میشه مدت زمان بی انگیزه بودنمون خیلی کوتاه باشه و توقفی برامون ایجاد نکنه، به طور کامل براتونتوضیح داده ایم. با ما همراه باشید.

Motivation for the entrance exam

انگیزه یعنی چی؟

انگیزه در لغت به معنی دلیل کارها هستش. انگیزه یک وسیله یا کاری نیست که با انجام دادنش آن را بدست بیاریم. یک محرک درونی می باشد. با داشتن انگیزه، همیشه روحیه ای برای ادامه ی تلاش کردن در وجودتون هست. وقتی انگیزه داشته باشید هیچ وقت هدفتون رها نمی کنید؛ وقتایی هم که خسته بشید، فقط کمی استراحت می کنید و قوی تر از قبل برای رسیدن به مقصد می جنگید. مطمعن باشین شما می تونید خیلی قوی تر از اون چیزی که فکر می کنید باشید.

راه حل های طلایی برای بدست آوردن انگیزه برای کنکور

اگر مطالب زیر را صرفا بخوانید فقط برای چند ساعت یا نهایتا چند روز انگیزه پیدا می کنید. اما اگر به این موارد عمل کنید همیشه روحیه ی مثبتی برای ادامه دادن دارین. البته می تونین بشینین و فقط غر بزنید. اما پیشنهاد می کنم بلند بشین؛ چون مطمئنم شما می تونین. راه حل های طلایی عبارت اند از:

هدفاتون مشخص کنین

این مورد اصلی ترین و مهم ترین راه حل بری داشتن انگیزه هست. برای چی می خواهید کنکور بدهید؟ برنامه ی شما برای بعد از کنکور چه می باشد؟ علاقه و توانایی شما با درس خوندن همراه هستش؟ این سه سوال شاید در ظاهر ساده باشند اما جواب هایی دارند؛ که تاثیر فوق العاده ای بر روی زندگی شما می گذارند. مدتی را برای پیدا کردن جواب های واقعی به این سه سوال در نظر بگیرید. وقتی جواب آن ها را بدونید خیلی دقیق تر می تونید برنامه ریزی کنید؛ و بدونید با چقدر درس خوندن به هدفتون می رسید. اینطوری هم کمتر استرس می گیرید و هم بیش از اندازه تنبل نمی شید.

بی حرکت نشینین

اگه هیچ کاری انجام ندین فکرای منفی و استرس بیشتری توی ذهنت میشینه. نمیگم بلافاصله شروع به درس خوندن کنید اما کارهایی انجام بدید که حالتون دوباره خوب کنه. یک قهوه ی خوب بخورید هم بهتون انگیزه میده هم سرحالتون میکنه. یک دوش کوچیک خنک، حس های منفی ازتون دور می کنه. یکم هم توی فضای آزاد قدم برنید.

خوب بخوابین

یک از راه حل های مهم انرژی و انگیزه برای کنکور داشتن، توجه به نیازهای جسمی بدن هستش. خواب کافی، یعنی نه بیش از اندازه و نه خیلی کم، باعث میشه در طول روز انرژی کافی داشته باشید. هم چنین هنگام درست خوندن هم ، استراحت داشته باشید به ازای هر یک ساعت و نیم یک ربع به ذهنتون استراحت بدین.در این زمان استراحت سراغ شبکه های اجتماعی نرین. چون هم زمان بیشتری برای استراحت ازتئن میگیره و هم ذهنتون پر از اطلاعات غلط و درست میکنه. در حالی که توی زمان استراحت، ذهنتون نباید درگیر دریافت اطلاعات باشه.

رژیم غذایی سالم و مناسب داشته باشین

غذاهای دارای ویتامین ، پروتئین و کلسیم در برنامه ی غذاییتون قرار بدید. اندازه ی غذاخوردن خودتون کنترل کنید. نه اونقدر زیاد بخورید که سنگین بشید و نه اونقدر کم، که انرژی کافی نداشته باشید. نکته ی مهمی که باید به اون توجه بکنید، این است که صبحونه رو به هیچ وجه حذف نکنید. تنوع غذایی داشته باشید و حتما غذاهایی که دوست دارین توی برنامتون قرار بدین. راستی خوردن هشت لیوان آب در روز اصلا، فراموش نکنید. آب خیلی به جسم و روحتون انرژی میده. 

راه حل های طلایی انگیزه داشتن

موقعیت و محل مطالعتون درست کنین

یه فضای دوست داشتنی و دارای نور و دمای مناسب برای درس خوندن انتخاب کنید. اون فضارو مرتب نگه دارید و فقط به درس خوندن اختصاص بدهید. عکس ها و جملاتی که بیانگر هدفتون باشه رو توی محل مطالعتون قرار بدین. همیشه توی یک موقعیت درس نخونین. مثلا اگه همیشه پشت میز، درس می خونین گاهی راه بروید یا گاهی روی زمین بنشینید و درس بخونید.

به خودتون فرصت بدین و از خودتون تشکر کنین

اگر الان حالتون خوب نیست، اونجور که باید درس نمی خونید و افکار منفی ذهنتون پر کرده؛ به هیچ وجه خودتون رو سرزنش نکنید.شما کارهای مثبت و تلاش های زیادی هم تا الان انجام دادین، به اونا فکر کنین. اینکه انرژی و تلاش زیادی رو برای رسیدن به هدفتون صرف کردین و فقط الان نیاز به کمی استراحت دارین. بهتره برای هر یک مدتی که درس می خونین و زحمت می کشین، یک جایزه، برای تشکر از خودتون و بدست آوردن انگیزه ی بیشتر برای کنکور، تهیه کنید.

کارهای مورد علاقتون لیست کنید

قرار نیست برای کنکور همه ی کارهارو به جز درس خوندن حذف کنید. اگه اینکارو کنید کمی اغراق کردین و خیلی زودتر احساس خستگی می کنید. یک یا دو فعالیتی که دوسش دارین و حالتون رو خوب میکنه توی برنامتون قرار بدین. مثلا هفته ای سه ساعت برای ورزش مورد علاقتون در نظر بگیرین.

به هیچ وجه مقایسه با دیگران آزاد نیست

 هر داوطلب شرایط مختص به خودش داره و اهدافش از درس خوندن و زندگی کردن، متفاوت از شما است. هیچ وقت به ذهنتون اجازه ندین که با دیگران مقایستون کنه. شما فرمون ذهن و جسم خودتون رو دارین پس قشنگ تره خودتون رو با گذشته ی خودتون فقط مقایسه کنید. اینکه مثلا در کدام درس ها مشکلات داشتین و برای بهبود آن باید چه کارهایی بکنید.

دلایل حال بدتون مشخص کنید

گاهی اوقات آدم های اطرافتون انگیزه ی شمارو می گیرند؛ گاهی هم افکار و احساساتی مثل ترس و استرس از موفق نشدن، دلیل این موضوع هستند. بعضی وقت ها هم خانواده با فشاری که وارد می کنند احساسات حوب رو از ما می گیرند. در مورد آدم های منفی اطرافتون اصلا رودربایستی نکنید، امسال، سال مهمی برای شما هست. آن ها را از خودتان دور کنید مطمعن باشید ارزش هدفتون خیلی بیشتر هستش. برای افکارتون هم پیشنهاد میکنم که ، مقاله ی آرامش قبل از کنکور رو حتما مطالعه کنید. 

شروع دوباره ی خوبی را انجام دهید

بعد از استراحت روحی و گرفتن انرژی و انگیزه مجدد برای کنکور ، دوباره بلند شید و برای رسیدن به هدفتان بجنگید. از خوندن درس های مورد علاقه و آسون شروع کنید. الهی ایندفعه که شروع میکنین، خیلی زیاد طول بکشه تا انرژی و انگیزتون کم بشه. 

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

اکثر جوانان آرزوی موفقیت و قبولی در کنکور را دارند تا بتوانند در زمینه، دانشگاه و هدفی که دارند فعالیت داشته باشند همچنین هر خانواده ای دوست دارد فرزندش در دانشگاه و رشته مورد نظر تحصیل کند اما راز موفقیت در کنکور چیست؟بسیاری از جوانان فکر می کنند اگر ساعت ها زمان خود را برای […]

ادامه ...

شناسایی و پرورش تمام هوش های بشری و کلیه ترکیبات آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ما انسان ها همگی با یکدیگر تفاوت داریم. به این علت که همگی از ترکیب های هوشی متفاوتی برخورداریم تشخیص این امر موجب می شود تا با مشکلات زندگی، برخورد مناسب تری داشته باشیم.تقریباً همه افراد واژه ‌IQ‌ […]

ادامه ...

IQ  مخفف عبارت Intelligence Quotient  است و معنای آن بهره هوشی یا ضریب هوشی است. ضریب هوشی یکی از توانایی های است که نقش کلیدی در پیشرفت و ارتقاء انسان در زندگی مخصوصا در پیشرفت تحصیلی دارد و همچنین یکی از عواملی است که با میزان یاددهی و یادگیری انسانها مرتبط است. ضریب هوشی توانایی […]

ادامه ...

کنکور یک دغدغه ی جدی برای دانش آموزان است. استرس ناشی از کنکور، گاهی اینقدر شدید می شود که زندگی عادی را دچار اختلال می کند. فکر کردن به اینکه کنکور چقدر می تواند بر مسیر زندگی تاثیر گذار باشد، استرس را افزایش می دهد. ماه آخر مخصوصا روزهای آخر قبل کنکور، داشتن ارامش بسیار […]

ادامه ...

iQ مخفف شده ی عبارت Intelligence Quantity به معنی بهره هوشی می باشد.طبق نظریه های بدست آمده، هوش جنبه های مختلفی دارد. در آی کیو منظور هوش شناختی می باشد. عدد بدست آمده از تست آی کیو، حاصل تقسیم سن ذهنی بر سن زمانی ضربدر ۱۰۰ می باشد. در این فرمول، به این دلیل سن […]

ادامه ...