چرا در کنکور قبول نمی شویم ؟

شاید همیشه درباره اینکه چگونه در کنکور قبول شوید، شنیده یا خوانده باشید. اما ما دراین مقاله می خواهیم راجب دلایل عدم قبولی در کنکور برایتان بنویسیم. چرا که دانستن و شناختن این دلایل می تواند به شما کمک کند، تا با سعی در رفع این دلایل بتوانید نقاط قوت تان را ارتقا دهید. پس برای شناسایی دلایل احتمالی عدم موفقیت در کنکور در ادامه با ما همراه باشید.

چرا در کنکور قبول نمی شویم ؟

دلایل عدم موفقیت در کنکور

دلایل مختلفی می تواند در عدم موفقیت در کنکور دخیل باشد، که در زیر به بررسی ان ها می پردازیم.

عدم شناخت عادات مطالعاتی

هرفردی دارای عادات مطلعاتی منحصر به فردی است. برخی باید در مدت زمان های کوتاه مطالعه کنند و  حتما بین زمان های مطالعه یک وقفه داشته باشند. برخی دیگر می توانند طولانی مدت و بدون کاهش بازدهی درس بخوانند.

برخی افراد صبح های زود گیرایی بیشتری دارند وبرخی شب ها. حتی ساعات مطالعه برای درس های حفظی و تحلیلی برای افراد مختلف، متفاوت است.

تمامی این موارد ، چیزهایی است که یک فرد باید درمورد خودش بداند، تا بتواند مطالعه باکیفیتی داشته باشد. همیشه درباره ساعات مطالعه صحبت شده اما واقعا همیشه این ساعات مطالعه نیست که مهم است، بلکه کیفیت مطالعه در اولویت است.

عدم برنامه ریزی صحیح

برنامه ریزی صحیح یکی از اصلی ترین نکات در موفقیت در هر زمینه ای است. برنامه ریزی برای کنکور فقط شامل ساعات مطالعه نمی شود. چه خودتان برنامه ریزی می کنید، چه از یک مشاور کمک می خواهید، باید نقاط قوت و ضعیف چه از نظر درسی و چه از نظر ویژگی های مطالعاتی خود را در این موضوع در نظر بگیرید. به همین دلیل هم برنامه دوست شما، به درد شما نمی خورد . همچنین افرادی که یک نسخه را برای همه می پیچند، مطمئن باشید که برنامه درسی درستی نمی دهند.

ترس از سنجیدن خود

برخی افراد از اینکه خود را محک بزنند می ترسند. آزمون هایی که شرکت می کنید یا خودتان برای خودتان برگزار می کنید، کمک می کند نقاط قوت و ضعفتان را بهتر بشناسید. و بتوانید برنامه ریزی را مجددا بر اساس نقاط قوت و ضعف جدید تغییر دهید. مهم نیست نتیجه آزمون چه می شود. مهم این است که شما مسیر رسیدن به موفقیت تان را مدام بررسی و اصلاح کنید.

نا امیدی زود هنگام

برخی افراد وقتی بعد از اولین تلاش، وقتی در درسی  به نتیجه نمی رسند ناامید می شوند. برخی هم بعد از چندمین تلاش. اما باید بدانید که مهم نیست چقدر آهسته در حال پیشرفت هستید. باید بدانید که نباید نا امید شوید. لحظه ای که نا امید می شوید ، همان لحظه ایست که شکست را پذیرفته اید.

به صورت پیگیرانه و مداوم برای ارتقاء خود، تلاش کنید. و تا وقتی که زمان دارید، به ناامیدی فکر هم نکنید.

اعتماد به نفس بالا

برخی افراد نقطه مقابل افراد بالا هستند. ان هایی که چون در درسی موفق و قوی اند، کلا آن درس را کنار گذاشته و فکر می کنند وقت کافی و یا حتی زیاد برای یادگیری دارند. و مانند مسابقه خرگوش و لاکپشت ، وقتی متوجه می شوند که دیر شده. زیرا یادگیری باید مداوم باشد تا در ذهن بماند و در زمان نیاز سریع فراخوانی شود. اما وقتی شما مدت زیادی یک یا چند درس را کنار می گذارید، باعث می شوید مطالب به حافظه بلند مدت منقل شده و زمان بازخوانی طولانی تر شود.

استرس

به خاطر می آورم که زمان کنکور، استادم همواره می گفت :” کنکور اول یک آزمون کنترل و مدیریت استرس است و بعد آزمون علمی”. افراد زیادی هستند که در زمان امتحان به خاطر استرس شدید، همه چیز از ذهنشان خارج می شود. و یا حتی در زمان آزمون کنکور بیمار شده و دچار حالت تهوع و .. می شوند. اگر جزو افرادی هستید که در موقعیت های این چنینی دچار استرس زیادی می شوید، حتما با یک مشاور بالینی صحبت کنید. ان ها به شما کمک می کنند تا بتوانید علائم و شرایط خود را کنترل و مدیریت کنید.

کم تست زدن

آزمون کنکور یک آزمون تستی و طولانی مدت است. یک آزمون ۴ ساعته تماما تستی. مانند هر رقابت دیگری، افرادی در این رقابت موفق می شوند که بارها این آزمون را انجام داده باشند و کاملا به روند آزمون و نوع سوالات و رسیدن به جواب آشنا و مسلط باشند.

برخی افراد فکر می کنند ، همین که درس ها را بلدند کافی است. اما اینگونه نیست.

مدیریت زمان

مدیریت زمان از نکات اصلی کنکور است. خیلی از افراد با اینکه از نظر علمی سطح خوبی دارند اما به این دلیل که زمان کم می آورند، موفق نمی شوند. مدیریت زمان کنکور جزو نکاتی است که باید از قبل برای آن تمرین کرد. این تمرین شامل تست زدن های زیاد و بازسازی آزمون کنکور به دفعات است.

تمامی مواردی که بیان شد می تواند در عدم موفقیت افراد در کنکور دخیل باشد. به همین دلیل در صورتی که خودتان نمی توانید این موارد را مدیریت نمایید، بهتر است از یک مشاور کنکور باتجربه و قابل اعتماد برای راهنمایی و رفعه این مسائل کمک بخواهید.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

برای رسیدن به نتیجه مدنظرتان توصیه می‌شود که از افرادی که در این زمینه از تبحر، تخصص و تجربه بالایی برخوردار هستند کمک بگیرید. مشاوران تحصیلی می‌توانند برای رسیدن دانش آموزان به نتیجه مطلوب کمک کنند. مشاوران کنکور وظیفه دارند که با کاهش استرس، برنامه ریزی درسی دقیق و درست و … به پیشرفت درسی […]

ادامه ...

برای کسب یک رتبه خوب و قابل‌قبول برای پذیرش در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود نیاز به یک برنامه ریزی درسی دقیق و منظم دارید در صورتی که به دنبال کسب رتبه و تراز رو به بالایی در آزمون سراسری هستید نیاز به برنامه ریزی توسط یک برنامه ریز درسی و یک مشاور تحصیلی […]

ادامه ...

برنامه ریزی برای کنکور از عوامل کلیدی برای موفقیت در کنکور می باشد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به اجرا نشدن برنامه درسی دانش آموزان می شود این امر است که آنها برنامه های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می کنند. همین امر سبب می شود که فرد نتواند در همان […]

ادامه ...

سال کنکور سرشار از فشار روانی و استرس برای داوطلبان کنکور می باشد. روحیه ی پر از تنش، باعث می شود که مدیریت خوب و درستی بر نحوه و میزان مطالعه خود نداشته باشید. کنکور را می توان یکی از چالش های بزرگ دانست. زیرا نتیجه ای که از آن بدست می آید تاثیر زیادی […]

ادامه ...

وقتی فردی برای دریافت مشاوره چه در زمینه فردی  یا درسی به مشاوره مراجعه می کند، مسلما درصدد پیدا کردن شخصی است که او را در رسیدن به اهداف یا حل مسائلش یاری نماید. به همین دلیل انتخاب یک موسسه مشاوره کنکور خوب نیز برای دانش آموزان از اهمیت زیادی برخوردار است، زیرا که دانش […]

ادامه ...