چگونه قبل از کنکور آرامش بیشتری داشته باشیم؟

کنکور یک دغدغه ی جدی برای دانش آموزان است. استرس ناشی از کنکور، گاهی اینقدر شدید می شود که زندگی عادی را دچار اختلال می کند. فکر کردن به اینکه کنکور چقدر می تواند بر مسیر زندگی تاثیر گذار باشد، استرس را افزایش می دهد. ماه آخر مخصوصا روزهای آخر قبل کنکور، داشتن ارامش بسیار مهم است؛ زیرا در روند و نتیجه ی کنکور بسیار تاثیر می گذارد. دانش آموزانی بودند، با اینکه تلاش بسیاری برای کنکور داشتند؛ اما به علت نداشتن آرامش و عدم تمرکز، نتیجه ی خوبی کسب نکردند. 
خیلی حیف است که تلاش یک ساله ی شما بابت استرس از بین برود. در این مقاله راه های داشتن آرامش قبل از کنکور را بررسی کرده ایم. حتما این مقاله را مطالعه کنید و موارد ذکر شده را انجام دهید. با ما همراه باشید.

آرامش قبل از کنکور

بررسی راه های بدست آوردن آرامش قبل از کنکور

داشتن آرامش قبل و حین کنکور، باعث می شود که، نتیجه واقعی نسبت به تلاش خود کسب کنید. این نکته را بدانید که کنکور تنها مسیر خوشبختی شما نیست. داشتن استرس زیاد نه تنها به خود کنکور، بلکه به زندگی شما آسیب وارد می کند. انجام برخی نکات استرس را کاهش می دهد. این نکات عبارت اند از: 

مطالعه نکردن مباحث جدید: از سمی ترین کارهای ماه آخر کنکور، مطالعه زیاد مطالب جدید می باشد. هر چقدر به کنور نزدیک می شویم. دانش آموزان ساعات مطالعه خود را افزایش می دهند. مخصوصا ماه آخر، که از هر فرصتی برای مطالعه بیشتر استفاده می کنند.  حتی اگر در طول سال خوب درس نخوانده اید در ماه اخر فقط به مرور بپردازید تا در ذهنتان تثبیت شود. پس خواندن مطالب جدید در ماه آخر را، کلا کنار بگذارید. زیرا اینگونه ذهنتان پر از اطلاعاتی می شود؛ که به هیچ کدام تسلط کافی ندارید.
ماه آخر، ماه دلشوره و پر از تکاپو برای دانش آموزان است. در این ماه، بیش از اندازه به خود سخت نگیرید . علاوه بر مرور، کنکورهای سال پیش و آزمون های معتبر را، حل و مطالعه کنید. از وقت گذاشتن بر روی سوالات تالیفی پرهیز کنید. این فرایند باعث می شود مهارت تست زنی پیدا کنید و با نوع سوالات کنکور آشنا شوید. گاهی پاسخ سوالات را می دانیم اما چون مهارت تست زنی نداریم وقت زیادی راصرف می کنیم در نتیجه وقت کم می آوریم. 
داشتن سرعت در پاسخ دهی و فهم سوالات در کنکور،  یک چالش  محسوب می شود. گاهی با فهم متن سوال و بلد بودن تکنیک های تست زنی، می توانید حتی سوالاتی که موضوعات آن را مطالعه نکرده اید را، پاسخ دهید. حتما در ماه آخر، مهارت های تست زنی را کامل بیاموزید. خیلی به نتیجه ی کنکور شما کمک می کند.

استراحت کافی: روز قبل کنکور، صبح زود بیدار شوید تا بتوانید شب زودتر بخوابید. صبح کنکور باید زود بیدار شوید؛  پس شب قبل، ساعتی بخوابید که هشت ساعت خواب مفید را، داشته باشید. در طول روز کمی پیاده روی و ورزش انجام بدهید، تا خواب راحت تری داشته باشید. دمنوش های مختلفی نیز، وجود دارند که باعث خواب راحت تر می شوند. 

ورزش و تخلیه انرژی: سعی کنید در ماه آخر، ورزش به مدت بیست دقیقه را، یک برنامه ی روزانه برای خود قرار دهید. اما در روز آخر حتما اینکار را انجام دهید.  باعث می شود انرژی هیجانی شما کاهش یابد و هم اینکه خواب راحت تری در شب داشته باشید.

روز آخر: در روز آخر به هیچ وجه سمت درس نروید. درس را کلا کنار بگذارید؛ شما تلاش های خود را کرده اید؛ روز آخر را فقط با تفریح کردن سپری کنید. باید روحیه ی خود را در بالاترین حد ممکن نگه دارید. قرار نیست شما همه ی مطالب کنکور را دانسته باشید تا در رشته ی مورد دلخواه، قبول شوید. هر چقدر که می دانید کافی است. فعالیت هایی مانند ورزش کردن، گشت و گذار با دوستان، فیلم جذاب دیدن و هر آن چیزی که برای شما لذت بخش است را، برنامه ی روز آخر قرار دهید. تا با آرامش و انرژی بالایی، کنکور را پشت سر بگذارید.

تغذیه ی قبل کنکور: یکی از عوامل بسیار موثر در داشتن آرامش روحی و به وجود نیومدن مشکلات جسمی در روز کنکور، تغذیه ی درست وسالم می باشد. البته مدیریت رژیم غذایی را، باید در طول سال کنکور انجام دهید. تا همیشه انرژی کافی و مفید برای درس خواندن پر بازده داشته باشید. سعی کنید تنقلاتی مثل چیپس و پفک را حذف کرده و از انواع آجیل ها استفاده کنید.
غذاهای سنگین و پرچرب یا غذایی که دارای مواد حساسیت زا باشد را، در شب کنکور میل نکنید. حتی از نوشیدنی های دارای کافئین نیز مصرف نکنید. شب کنکور یک غذای سالم و مفید که دارای پروتئین نیز باشد بخورید. بعضی از غذاها دارای مواد یا ادویه هایی هستند، که استرس را افزایش می دهند؛ به این نکته نیز توجه داشته باشید. مواد غذایی مانند هویج، تخم مرغ، ماهی و … به داشتن آرامش بیشتر کمک می کنند.
صبحانه ی کنکور را که اصلا نباید فراموش کرد. صبحانه ای را انتخاب کنید که انرژی شما را در طول چهارساعت کنکور حفظ کند. آنقدری هم سنگین نباشد که احساس خواب آلودگی بکنید.

آماده کردن وسایل مورد نیاز برای کنکور: در حین کنکور به وسایلی مانند پاک کن، مداد اضافه، دستمال کاغذی و پارچه ای، ساعت مچی، کارت ملی و کارت ورود به جلسه و … نیاز دارید. این وسایل را در روز قبل آماده کنید، که خیالتان از بابت نداشتن مشکل در حین کنکور راحت باشد.

همراهی خانواده: خانواده جزو تاثیرگذارترین افراد، برای دانش آموزان هستند. گاهی فشاری که از طرف خانواده وارد می شود، استرس خیلی زیادی به داوطلب کنکور می دهد. خانواده هیچ وقت نباید فرزند خود را با فردی مقایسه کند، و توقع نتایج خیلی فوق العاده داشته باشد. به جای سرزنش و ایجاد فشار و استرس، با فرزند خود از لحاظ روحی همراه شوید و محیط مناسبی را برایش فراهم کنید. دانش آموز خود، به اندازه کافی به مسائل کنکوری توجه دارد.

حرف آخر: امروزه درس خوندن شرط لازم برای موفقیت نیست. خیلی از افراد هستند که با داشتن مهارت های دیگر، در زندگی خود موفقیت بدست آورده اند. پس کنکور را شرط موفقیت زندگی ندانید. کنکور نیز راهی برای ادامه مسیر زندگی می باشد. شاید توانایی و مهارت شما در ادامه ی تحصیل نباشد. هدف خود را از کنکور دادن مشخص کنید اینگونه آرامش خیلی بیشتری خواهید داشت.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

اکثر جوانان آرزوی موفقیت و قبولی در کنکور را دارند تا بتوانند در زمینه، دانشگاه و هدفی که دارند فعالیت داشته باشند همچنین هر خانواده ای دوست دارد فرزندش در دانشگاه و رشته مورد نظر تحصیل کند اما راز موفقیت در کنکور چیست؟بسیاری از جوانان فکر می کنند اگر ساعت ها زمان خود را برای […]

ادامه ...

شناسایی و پرورش تمام هوش های بشری و کلیه ترکیبات آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ما انسان ها همگی با یکدیگر تفاوت داریم. به این علت که همگی از ترکیب های هوشی متفاوتی برخورداریم تشخیص این امر موجب می شود تا با مشکلات زندگی، برخورد مناسب تری داشته باشیم.تقریباً همه افراد واژه ‌IQ‌ […]

ادامه ...

IQ  مخفف عبارت Intelligence Quotient  است و معنای آن بهره هوشی یا ضریب هوشی است. ضریب هوشی یکی از توانایی های است که نقش کلیدی در پیشرفت و ارتقاء انسان در زندگی مخصوصا در پیشرفت تحصیلی دارد و همچنین یکی از عواملی است که با میزان یاددهی و یادگیری انسانها مرتبط است. ضریب هوشی توانایی […]

ادامه ...

گاهی وقت ها از درس خوندن خسته میشیم. از اینکه در تلاش باشیم و از یک سری تفریحاتمون دست بکشیم. در ابتدا میخوام بهتون بگم پیش اومدن این موضوع عادیه. پس اصلا فک نکن که نسبت به بقیه کنکوری ها عقب افتادی. همه ی بچه ها چندین بار در طول سال کنکور انگیزشون از دست […]

ادامه ...

iQ مخفف شده ی عبارت Intelligence Quantity به معنی بهره هوشی می باشد.طبق نظریه های بدست آمده، هوش جنبه های مختلفی دارد. در آی کیو منظور هوش شناختی می باشد. عدد بدست آمده از تست آی کیو، حاصل تقسیم سن ذهنی بر سن زمانی ضربدر ۱۰۰ می باشد. در این فرمول، به این دلیل سن […]

ادامه ...