راز موفقیت در کنکور و دست یابی به هدف هایتان!

اکثر جوانان آرزوی موفقیت و قبولی در کنکور را دارند تا بتوانند در زمینه، دانشگاه و هدفی که دارند فعالیت داشته باشند همچنین هر خانواده ای دوست دارد فرزندش در دانشگاه و رشته مورد نظر تحصیل کند اما راز موفقیت در کنکور چیست؟بسیاری از جوانان فکر می کنند اگر ساعت ها زمان خود را برای مطالعه صرف کنند موفقیتشان به طور صد در صد تضمین می شود اما تنها بخشی از راز موفقیت در کنکور به تلاش اختصاص داده می شود در واقع یک تلاش هوشمندانه برای موفقیت شما موثر است. بسیاری از نکات گفته شده کلیشه ای و تکراری هستند اما به سادگی گذشتن از کنار همین نکات شما را از راز های موفقیت دور می سازد.

راز موفقیت در کنکور

مهار استرس

در بسیاری مواقع استرس برای انجام کارها دست و پا گیر خواهد شد و یک از مشکلات رایجی که کنکوری ها با آن رو به رو هستند همین استرس است.شاید خیلی توجه نکنید ولی استرس می تواند موفقیت شما در کنکور را تحت تاثیر قرار دهد و احتمال آن را کاهش دهد به همین علت مهار آن بسیار اهمیت دارد.فردی که دچار استرس و اضطراب باشد در حافظه اش به میزان زیادی تداخل ایجاد شده و این موجب می شود یادگیری فرد نیز کاهش پیدا کند.برای کاهش استرس و مهار کردن آن ورزش های هوازی، ریلکسیشن و تمرین های ذهنی می توانند مناسب باشد اما گاهی برخی از افراد خودشان توانایی کنترل استرس را ندارند و اگر با شدت بالایی از استرس و اضطراب برخوردار باشند ممکن است تاثیر منفی رویشان داشته باشد و بهتر است با مشاوره صحبت کنند.

اعتماد به نفس

اگر موفقیت در کنکور را به دو بخش تقسیم کنیم نیمی از آن به درس خواندن و زمان گذاشتن برای مطالعه مربوط می شود و بخش بعدی به اعتماد فرد کنکوری به خود مربوط می شود.اعتماد به نفس در کار ها بر خلاف تصور بسیار مهم است. خودتان را هیچوقت دست کم نگیرید و همیشه به خود ایمان داشته باشید و از همه مهم تر هر چیز منفی ای که موجب می شود اعتماد به نفس شما کاهش پیدا کند را از خود دور کنید برای مثال خودتان را با دیگران مقایسه نکنید و تنها تمرکز خود را روی عملکرد خود بگذارید.

آشنایی با روش صحیح مطالعه

دیده شده است که نتیجه کنکور فردی که مطالعه صحیح و مناسب داشته است بهتر از فردی است که ساعت ها برای خواندن درس زمان صرف کرده. بسیاری از ما ها به این موضوع توجه نداریم نحوه صحیح مطالعه و درس خواندن یادگیری ما را افزایش می دهد و درس را به طور مفهومی و عمیق در ذهن ما ثبت خواهد کرد برای مثال مطالعه درس دینی با درس عربی متفاوت است و روش خواندن هر یک از آن ها را باید یاد گرفت.

جهت مشاوره کنکور می توانید با ما در تماس باشید:
تماس با ما

مطالعه مفید

شاید برایتان سوال باشد که مطالعه مفید یعنی چه؟ درواقع یک مطالعه مفید با تمرکز انجام می شود و داشتن تمرکز به شما امکان یادگیری به خوبی مطالب را خواهد داد. شما تصور کنید فردی که تمام روز در حال مطالعه است همراه با مطالعه غذا می خورد، موبایلش را چک می کند گاه انجام کار های دیگر سرگرم می شود به نظر شما این فرد موفق می شود یا فردی که بخشی از زمانش را با تمرکز به مطالعه دروس اختصاص داده مشخص است که گزینه دوم نتیجه بهتری نسبت به رقیب خواهد داشت.تکنیک های و راه های افزایش تمرکز را یاد بگیرید و حتی اگر زمان کمی برای مطالعه میزارید با دقت مطالب را خوانده باشید.

راز موفقیت در کنکور

داشتن یک برنامه ریزی صحیح و اصولی

یکی از عوامل مهمی موفقیت شما را تضمین می کند داشتن یک برنامه ریزی اصولی، صحیح و مناسب است. داشتن یک مسیر مشخص و مدت زمان مناسب اختصاص دادن به درس خواندن برای موفق شدن شما در کنکور بسیار موثر است.

استراحت و خواب کافی

حذف خواب و استراحت و اختصاص دادن زمان آن به درس خواندن کار اشتباهی است که در برخی کنکوری ها رایج است اما مغز شما نیازمند استراحت است. خواب و استراحت در عملکرد مغز و حافظه شما تاثیر دارد و باید جدی گرفته شود. اگر برنامه ریزی اصولی داشته باشید هم زمان استراحت خواب خود را خواهید داشت و هم فرصت خواندن و مطالعه با ذهنی آماده و تمرکز خواهید داشت.

خواندن عمیق و مفهومی درس ها

به نظر شما چگونه می توان دروس را عمیق و مفهومی خواند؟ برای خواندن عمیق و مفهومی دروس نیازمند برقراری تعادل میان سرعت و دقت هستید شما باید کتاب و درس ها با جزئیات بخوانید حفظ کردن مطالب برای شما فایده نخواهد داشت و ممکن است آن ها را به راحتی فراموش کنید پس سعی داشته باشید مفهوم مطالب را درک کنید. اگر با برنامه ریزی صحیح پیش بروید و برای خواندن دروس زودتر اقدام کنید زمان کافی برای خواندن عمیق و مفهومی و جزئیات خواهید داشت و همین نکته کوچک می تواند چند قدم شما را برای رسیدن به موفقیت جلو بیندازد.

تست زدن را یاد بگیرید

ممکن است درس ها را به خوبی یاد گرفته باشید اما در نهایت در جلسه کنکور برای تست زدن به مشکل بر بخورید تست زدن خودش اصول و روش های صحیح دارد که می توان با یادگیری آن ها نتیجه زمان و دقت صرف شده برای درس خواندن را در جلسه کنکور روی برگه آزمون به اجرا در بیاورید تا بتوانید قدمی در جهت رسیدن به دانشگاه معتبری که در نظر دارید و رشته ای که آرزوی آن را در ذهن خود می پرورانید و دوست دارید بردارید.

خلاصه برداری

خلاصه برداری به شما کمک می کند فرصت مرور درس هایتان و نکات مهمی که مطالعه کرده اید را داشته باشید.یادداشت مطالب مختلف و مهم ، طبقه بندی و سازمان بخشیدن به مطالب یادگیری آن ها را آسان تر و به ثبت شدن آن در ذهنتان بیشتر کمک می کند. همچنین خلاصه نویسی مطالب به صورت نمودار و دسته بندی شده سبب ثبت شدن مطالب به صورت سازماندهی  و طبقه بندی شده در ذهن شما خواهد شد. روش های بسیار دیگری برای مرور و یاد آوری مطالب وجود دارد و شما می توانید با آن ها برای موفقیت خوت یک تلاش هوشمندانه انجام دهید.   

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

شناسایی و پرورش تمام هوش های بشری و کلیه ترکیبات آن، از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. ما انسان ها همگی با یکدیگر تفاوت داریم. به این علت که همگی از ترکیب های هوشی متفاوتی برخورداریم تشخیص این امر موجب می شود تا با مشکلات زندگی، برخورد مناسب تری داشته باشیم.تقریباً همه افراد واژه ‌IQ‌ […]

ادامه ...

IQ  مخفف عبارت Intelligence Quotient  است و معنای آن بهره هوشی یا ضریب هوشی است. ضریب هوشی یکی از توانایی های است که نقش کلیدی در پیشرفت و ارتقاء انسان در زندگی مخصوصا در پیشرفت تحصیلی دارد و همچنین یکی از عواملی است که با میزان یاددهی و یادگیری انسانها مرتبط است. ضریب هوشی توانایی […]

ادامه ...

گاهی وقت ها از درس خوندن خسته میشیم. از اینکه در تلاش باشیم و از یک سری تفریحاتمون دست بکشیم. در ابتدا میخوام بهتون بگم پیش اومدن این موضوع عادیه. پس اصلا فک نکن که نسبت به بقیه کنکوری ها عقب افتادی. همه ی بچه ها چندین بار در طول سال کنکور انگیزشون از دست […]

ادامه ...

کنکور یک دغدغه ی جدی برای دانش آموزان است. استرس ناشی از کنکور، گاهی اینقدر شدید می شود که زندگی عادی را دچار اختلال می کند. فکر کردن به اینکه کنکور چقدر می تواند بر مسیر زندگی تاثیر گذار باشد، استرس را افزایش می دهد. ماه آخر مخصوصا روزهای آخر قبل کنکور، داشتن ارامش بسیار […]

ادامه ...

iQ مخفف شده ی عبارت Intelligence Quantity به معنی بهره هوشی می باشد.طبق نظریه های بدست آمده، هوش جنبه های مختلفی دارد. در آی کیو منظور هوش شناختی می باشد. عدد بدست آمده از تست آی کیو، حاصل تقسیم سن ذهنی بر سن زمانی ضربدر ۱۰۰ می باشد. در این فرمول، به این دلیل سن […]

ادامه ...