انتخاب رشته کنکور تجربی 1400 ، نحوه انتخاب رشته و اولویت بندی

امسال نیز گروه علوم تجربی مانند سال های گذشته یکی از پرطرفدارترین گروه های آزمایشی کنکور سال ۱۴۰۰ بودند . زمانی که داوطلبان آزمون کنکور را می دهند، برای گرفتن جایگاه در رشته های مورد علاقه خود در دانشگاه های خوب با هم به رقابت می پردازند. با توجه به تعداد بالای شرکت کنندگان این گروه آزمایشی رقابت سختی میان داوطلبان برای گرفتن جایگاه موردعلاقه شان وجود خواهد داشت. اما باید بدانید که شرایط و مقررات مشخصی برای انتخاب رشته در گروه تجربی وجود دارد، که شما بعنوان داوطلب بایستی با دانستن این شرایط به انتخاب رشته بپردازید. سپس سازمان سنجش انتخاب های شما را بررسی و نتیجه را به هر داوطلب اعلام می نماید.در این مقاله در خصوص چگونگی انتخاب رشته کنکور تجربی صحبت خواهیم کرد.

درصورت داشتن هرگونه سوال درخصوص انتخاب رشته کنکور تجربی ۱۴۰۰ و مشاوره کافی است برای دریافت مشاوره بر روی دکمه تماس با ما کلیک کنید:

راهنمای انتخاب رشته کنکور تجربی

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی

زمان انتخاب رشته کنکور تجربی، مانند تمامی گروه ها در زمان اعلام شده توسط سازمان سنجش بایستی انجام گیرد. به این صورت که هر دواطلبی که در کنکور شرکت کرده باشد و حدنصاب لازم جهت انتخاب رشته را کسب نموده باشد، می تواند پس از اعلام نتایج اولیه کنکور برای انتخاب رشته اقدام نماید.

اعلام نتایج اولیه کنکور علوم تجربی سال ۱۴۰۰، و سپس انتشار دفترچه انتخاب رشته کنکور تجربی هر دو در نیمه دوم مردادماه ۱۴۰۰ انجام می شود. پس از این موارد بلافاصله زمان انتخاب رشته کنکور برای تمامی رشته ها از جمله رشته تجربی اعلام می شود. در فرصت اعلامی داوطلبان بایستی رشته های مد نظر خود را با توجه به شرایط انتخاب رشته و رتبه و تراز خود در سایت سازمان سنجش ثبت نمایند و منتظر بررسی و اعلام نتایج نهایی از طرف سازمان سنجش بمانند.

نحوه انتخاب رشته کنکور تجربی سال ۱۴۰۰

انتخاب رشته کنکور تجربی مانند سال های قبل به صورت اینترنتی انجام می شود. مراحل انتخاب رشته به شرح زیر است.

دریافت کارنامه اولیه کنکور تجربی ۱۴۰۰ : پس از اعلام نتایج اولیه کنکور داوطلبان بایستی کارنامه کنکور خود را از سایت سازمان سنجش،به کمک اطلاعتی که در زمان ثبت نام ذخیره و نگهداری نموده اند، دریافت نمایند. سپس با دقت به بررسی کارنامه خود را از نظر رتبه و تراز و رتبه در گروه های آزمایشی مختلف بپردازید.

دریافت دفترچه راهنمای انتخاب رشته تجربی ۱۴۰۰: بعد از دریافت کارنامه بلافاصه دفترچه انتخاب رشته توسط سایت سازمان سنجش در دسترس داوطلبان قرار خواهد گرفت. این دفترچه تمامی جزییات انتخاب رشته را در خود دارند. و باتوجه به اینکه تمامی تغییرات در این دفترچه اعلام می شود، دریافت و بررسی این دفترچه از اهمیت بالایی برخوردار است.

اولویت بندی رشته ها : بعد از مطالعه دفترچه می بایست داوطلب براساس نتایج کنکور خود، علاقه مندی ها، و سایر شرایط رشته هایی را که مدنظر دارد بر اساس اولویت دسته بندی نماید. در صورت نیاز می توانید از مشاوره تحصیلی برای انتخاب رشته کنکور تجربی استفاده نمایید.

تکمیل فرم انتخاب رشته کنکور تجربی سال ۱۴۰۰: برای تکمیل فرم انتخاب رشته باید در سایت سازمان سنجش از سربرگ “سراسری” و بخش “سامانه انتخاب رشته سراسری” به کمک اطلاعات درخواستی که قبلا در زمان ثبت نام کنکور برای خود ذخیره و نگهداری کرده اید، وارد بخش انتخاب رشته شده و فرم انتخاب رشته را با توجه به اولویت هایی که در گام قبل انتخاب نموده اید، پر کنید. هر داوطلب می تواند حداکثر ۱۵۰ کد رشته تحصیلی را به ترتیب اولویت های مدنظر خود در این فرم پر نماید.

دریافت کد رهگیری انتخاب رشته : پس از تکمیل فرم سایت یک کد رهگیری ۱۵ رقمی در اختیار داوطلب قرار می دهد . شما بایستی این کد را تا پایان اعلام نتایج نهایی کنکور در نزد خود نگهدارید. دقت کنید که در صورتی که سایت کدرهگیری به شما ندهد، انتخاب رشته شما ثبت نهایی نشده است.

نکات مهم در رابطه با انتخاب رشته کنکور تجربی سال ۱۴۰۰

در بالا توضیح دادیم که هر داوطلب بایستی رشته های دانشگاهی مدنظر برای ادامه تحصیل در دانشگاه را اولویت بندی نماید. اما معیارهای این اولویت بندی چیست؟

رتبه و تراز داوطلب :

هر داوطلب در کارنامه علمی خود یا همان نتایج اولیه کنکور یک تراز و رتبه ای در هر زیرگروه خواهد داشت. با بررسی این اطلاعات و مقایسه رتبه و تراز خود با رتبه و تراز قبولی های کنکور در رشته مورد نظرتان در سال گذشته می توانید یک دید نسبی از اینکه آیا با تراز خود می توانید در رشته مورد نظر قبول شوید، به دست می آوردید.

علاقه مندی و استعداد خودتان:

حتما این موضوع را درنظر بگیرید که در انتخاب رشته کنکور تجربی که مسیر زندگی تان را رقم می زند، به علاقه و استعداد خودتان اهمیت ویژه ای بدهید. برخی افراد حتی با داشتن تراز و رتبه عالی بخاطر بی توجهی به علاقه و استعداد خود و فقط به خاطر تبلیغات یا انتظارات خانواده، مسیری را انتخاب می کنند که مجبور می شوند سال ها بعد آن را تغییر دهند.

کیفیت و نوع دانشگاه :

در زمان انتخاب رشته حتما در خصوص شرایط هر دانشگاه به خوبی تحقیق کنید. برخی دانشگاه ها شرایط خاصی برای پذیرش دانشجو دارند. برخی کیفیت و رتبه متفاوتی دارند. دقت کنید که دانشگاه های مختلف شرایط و ویژگی های متفاوتی دارند و این موارد را در اولیت بندی انتخاب رشته خود لحاظ نمایید.

اولویت بندی در انتخاب رشته دانشگاه

محل دانشگاه :

برخی رشته ها با نام دانشگاهی اما در محل پردیس آن دانشگاه و در شهری متفاوت دانشجو می پذیرد. به این موارد دقت کنید. همچنین دانشگاه های دور را از نظر میزان وابستگی به خانواده، توانایی مدیریت کارها به صورت فردی و هزینه درنظر بگیرد. این که در صورت اعتای خوابگاه قادر خواهید بود با شرایط خوابگاه کنار بیاید و یا در صورت عدم اعتای خوابگاه توانایی اجاره محل زندگی و زندگی تنهایی را دارید یا نه. تمام این موارد می تواند بر روی تصمیم شما در انتخاب رشته اثر بگذارد.

میزان شهریه و سایر هزینه ها:

بجز دانشگاه های روزانه بقیه برای پذیرش در سایر دانشگاه ها نیاز به پرداخت شهریه دارید. میزان این شهریه با توجه به نوع دانشگاه متفاوت است. همچنین برخی رشته های تحصیلی نسبت به برخی دیگر هزینه بیشتری دارند. تمام این موارد را درنظر بگیرید. هزینه یکی از ایتم های مهم تاثیرگذار بر تصمیم شما خواهد بود.

اولویت بندی انتخاب رشته کنکور تجربی

حتما زمانی که رشته های مورد نظرتان را انتخاب کردید می خواهید بدانید که چگونه اولیت بندی کرده و در فرم انتخاب رشته وارد کنید. برای اولویت بندی موارد زیر را در نظر بگیرید.

انتخاب های خوش بینانه: رشته هایی در این گروه قرار می گیرند که احتمال قبولی داوطلب در آن کم، اما انتظار داوطلب برای دریافت قبولی در این رشته ها بالا است. این رشته های را در اولویت اول قرار دهید. می توانید بین ۲۰ تا ۳۰ درصد انتخاب هایتان را در این گروه قرار دهید.

انتخاب های واقع بینانه : رشت هایی که در این گروه قرار می گیرند با توجه به رتبه و تراز داوطلب، دارای احتمال قبولی متعادل است. یعنی احتمال قبولی اوطلب در این رشته ها وجود دارد. حدود نیمی از انتخاب هایتان را در این گروه قرار دهید. و رشته های این گروه را بعد از گروه اول در فرم انتخاب رشته وارد کنید.

انتخاب های بدبینانه: این رشته ها، همان رشته هایی هست که داوطلب علاقه کمی به تحصیل در آن ها دارد ، اما به دلیل شانس بالای پذیرش در این رشته ها، بعنوان اخرین  تیر خود درنظر می گیرد. این گروه هم می تواند در آخر به فرم اضافه شود و شما می توانید بین ۲۰ تا ۳۰ درصد هم رشته هایی از این گروه انتخاب نمایید.

بهتر است بدانید همانگونه که شما براساس اولویت بندی ، رشت های مدنظرخود را وارد فرم می کنید، سازمان سنجش نیز براساس همین اولویت ها انتخاب های شما را بررسی می کند. به این معنی که از اولین اولویت رشته های یکی یکی بررسی می شوند و به محض اینکه شما شرایط قبولی در یک رشته را داشته باشید، بررسی ها تمام شده و شما بعنوان فرد قبول در این رشته درنظر گرفته می شوید، و این به شما اعلام می شود. پس در اولویت بندی رشته ها دقت کنید.

 

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

اقتصاد یکی از ارکان مهم همه جوامع بشری است.از زمان وجود بشر روی کره زمین اقتصاد نیز در شکل های مختلف در زندگی آنها رواج داشته تا به امروز که یکی از بزرگترین و مهمترین مسائل زندگی بشر بوده است.اگر اقتصاد وجود نداشت روابط میان انسان ها هم شکل نمی گرفت و برخی از افراد […]

ادامه ...

ما نمیتوانیم بگوییم کدام رشته مدیریت بهتر است. همه ی رشته های مدیریت برای انجام امور لازم هستند و نمی توان از چند مورد آنها به عنوان بهترین یا بدترین رشته های مدیریت نام برد. و همه ی رشته های مدیریت بازار کار و آینده شغلی خوبی دارند و هر کسی بنا بر علاقه و […]

ادامه ...

رشته پرستاری یکی از رشته های زیر گروه یک رشته تجربی است. پرستاری از جمله شغل هایی است که سختی فروانی دارد و صبروحوصله ی بسیاری می طلبد.اما همواره این رشته علاقه مندان زیادی دارد و افراد زیادی را به سمت خود می کشاند. پرستاری مانند پزشکی دندان پزشکی طرفداران زیادی دارد وکنکوری هایی که […]

ادامه ...

رشته کاردرمانی از زیرشاخه های پیراپزشکی است که به درمان اختلالات موجود در فیزیک و روان فرد می‌پردازد. متخصص کاردرمانی می‌تواند افرادی که به هر دلیلی به لحاظ فیزیکی آسیب دیده اند را دوباره به روال قبلی زندگی اش برگرداند. رشته کاردرمانی با توجه به تمامی ابعاد یک بیماری و تاثیراتی که بر روی زندگی […]

ادامه ...

رشته علوم کامپیوتر جز زیر گروه های ریاضی فیزیک و فنی است که در حقیقت با ریاضی ارتباط دارد، از این رو که هدف از این رشته  پیاده سازی و بهینه سازی الگوریتم و  بهترین نحوه محاسبه برای حل مسئله در کمترین زمان و با کمترین میزان خطا پیدا شود. یکی از اهداف این رشته […]

ادامه ...