شرایط محیط مطالعه برای بهتر درس خواندن برای کنکور

زمانی که بتوانید روی کاری تمرکز کنید، می توانید به خوبی از پس انجام آن کار برآیید. درس خواندن هم همین طور است. اگر بتوانید روی در س خواندن تمرکز کنید، پس می توانید به خوبی یادبگیرید و در نتیجه به نتایج دلخواه برسید. از آنجا که محیط مطالعه یکی از تاثیرگذارترین موارد بروی تمرکز دانش آموزان کنکوری است؛ در این مقاله سعی شده در خصوص شرایط محیط  مطالعه صحبت شود.

شرایط محیط مطالعه

ایجاد یک محیط مطالعه مناسب بر اساس شرایط افراد مختلف، متفاوت است. هرکس می تواند بر اساس شرایط و امکانات خود محیط مناسبی را برای مطالعه بهتر خود فراهم کند.

مکان مطالعه (مطالعه در یک محیط ثابت)

اولین و مهمترین گام برای مطالعه انتخاب مکان مطالعه است. اینکه مکانی باشد که در طول روز و یا صرفا زمان مطالعه  در ساعات مشخص بتوانید از آنجا استفاده کنید کافی است. این مکان بهتر است اتاق خواب شما نباشد. زیرا در اتاق خواب، ذهن ناخودآگاه برای خوابیدن آماده می شود. داشتن یک محیط ثابت برای مطالعه به ذهن کمک می کند با ورود به آن خود را برای مطالعه و یادگیری آماده کند.

حدالامکان بهتر است مکان مطالعه دارای یک میز و صندلی مناسب و محلی برای گذاشتن جزوات به صورت دسته بندی باشد. داشتن میز و صندلی مطالعه نه تنها به ایجاد حالت مطالعه و دوری از خستگی و خواب اودگی کمک می کند، بلکه کمک می کند تا سلامت بدنتان در هنگام مطالعه حفظ شود.

نور کافی

یکی از مهم ترین عوامل که روی تمرکز و یادگیری تاثیر دارد، نور محیط است. وجود نور یکنواخت و مناسب هم به سلامتی چشم کمک می کند و هم از خسته شدن ذهن جلوگیری می نماید. وجود نور شدید و یا کم باعث خستگی چشم و ذهن می شود. سعی کنید منابع نور را طوری مدیریت کنید که یک نور یکنواخت در محیط داشته باشید. بهتر است منبع نور پشت سر شما باشد، نه دقیقا روبرویتان، این کار از برخورد نور شدید با چشم جلوگیری می کند. همچنین بهتر است از ترکیب نور زرد و سفید استفاده کنید.

حذف عوامل حواس پرتی

برخی افراد نیاز دارند تا مکانی کاملا ساکت مطالعه کنند و برخی دیگر نیاز به کمی شلوغی دارند، زیرا سکوت کامل حواسشان را پرت می کند. برخی افراد حتی در محیط کتابخانه هم دچار حواس پرتی می شوند. این موضوع کاملا به خود فرد بستگی دارد. شما باید بررسی کنید و ببینید چه مواردی باعث حواس پرتی شما می شود و آن موارد را از محیط مطالع خود دور کنید.

سروصدا

به طور کلی بهتر است، محیط مطاله عاری از هرگونه سروصدا باشد. اگر شما جزو آن دسته افرادی هستید که به سکوت برای مطالعه نیاز دارید، بهتر است مکانی ساکت را برای مطالعه انتخاب کنید. اگر دسترسی به مکان ساکت برای شما دشوار است یا امکان پذیر نیست، می توانید از هدفون های موسیقی که جلو ورود صدا را می گیرند استفاده کنید.

تلفن همراه

مورد بعدی تلفن همراه است، تلفن همراه یکی از مهمترین عوامل ایجاد حواس پرتی در زمان مطالعه است. رسیدن پیام، چک کردن شبکه های اجتماعی ، انتظار رسیدن نوتیفیکیشن و … همگی از جمله مواردی است کهتمرکز افراد را بهم می ریزد.

بهتر است در زمان مطالعه تلفن همراه خود را خاموش کنید و یا در صورت امکان اصلا با خود به محل مطالعه نبرید. اینگونه می دانید تا پایاین زمان مطالعه هیچ مزاحمتی برایتان نخواهد داشت. گذاشتن تلفن همراه روی سکوت، شاید حواس پرتی ناشی از نوتیفیکیشن را کم کند اما وسوسه چک کردن آن همچنان روی تمرکز شما تاثیر می گذارد.

نظم

نظم به دو صورت روی تمرکز شما اثر می گذارد.اول داشتن محیطی منظم به حفظ تمرکز شما کمک می کند. اینکه در یک مکان شلوغ و بی نظم مطالعه کنید، نه تنها باعث حواس پرتی می شود.بلکه باعث حس خستگی ذهن نیز می گردد. همچنین در چنین محیطی پیدا کردن وسایل مورد نیازتان هم وقت گیر و کلافه کننده است.

همچنین داشتن نظم روی ساعات مطالعه، اینکه شما همیشه سر ساعات خاصی مطالعه کنید به ذهن ناخودآگاهتان کمک می کند تا همیشه سر آن زمان خاص، مغز را برای یادگیری آماده کند. شما با این کار یک روال مطالعه ایجاد می کنید، و این به شما و ذهنتان کمک می کند همیشه در آن زمان، بدون توجه به محیط آمادگی مطالعه داشته باشد. این کار مخصوصا برای افرادی که قادر به فراهم کردن محیط مطالعه ثابت نیستند، و یا محیط ثابت آن ها را کلافه می کند بسیار کمک کننده است.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

هنگامی که نام رشته علوم تربیتی مطرح می شود،ممکن است تعداد زیادی از افراد این تصور را داشته باشند که این رشته نیز به معنای همان رشته تربیت معلم است. درحالی که اینطور نیست این دو رشته شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما در عین حال از یک دیگر متفاوت اند. در ادامه به معرفی […]

ادامه ...

رشته تحصیلی رادیو تراپی رشته ای است که متخصصان فارغ التصیل از این رشته می آموزند چگونه اشعه ایکس و مواد رادیو اکتیو تولید کنند. شیوه پرتو درمانی یا رادیوتراپی در درمان برخی سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. افراد متخصص در این رشته می توانند در مکان های درمانی مانند درمانگاه ها و […]

ادامه ...

رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی یکی از رشته های پر کاربرد و پر درآمد است. این رشته از زیر شاخه های رشته های تجربی و ریاضی است که تعداد داوطلبان آن نیز متعادل است. افراد داوطلبان در آزمون های زیر گروه های علوم تجربی و ریاضی می توانند پس از اعلام نتایج آزمون سراسری […]

ادامه ...

امروزه تعداد علاقه مندان به رشته تجربی افزایش یافته است. همچنین تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری این رشته نیز بیش از داوطلبان زیر گروه های دیگر است. اما در برابر افرادی هستند که علاقه به ورود به رشته های بدون کنکور علوم تجربی دارند. در ادامه این مقاله به معرفی رشته های بدون […]

ادامه ...

برق یکی از انواع انرژی است. انرژی مهمترین سرمایه هر کشوری است . برای تولید و مشخص کردن میزان مصرف انرژی برق به متخصصانی نیاز است که در این زمینه تحصیل کرده باشند. بنابراین رشته مهدسی برق یکی از رشته های مهم در سطح کشور ها است زیرا برق یکی از ارگان های اقتصاد و […]

ادامه ...