استراتژی های مطالعه بهمن و اسفند

هر چقدر به روز کنکور نزدیک میشویم اهمیت مطالعه در آن دوره نیز افزایش می یابد. بهمن و اسفند برای کنکوری ها از نقاط عطف منحنی آزمون سراسری است. با ارتباط با مشاوران ما در دپارتمان مشاوره بابایی منش و برنامه ریزی تحصیلی کنکور سراسری در شاخه های ریاضی، تجربی و انسانی می توانید در ارتباط باشید. بعد از ثبت نام مشاور تخصصی کنکور سراسری با شما تماس خواهد گرفت و مشاوره تخصصی در خود را در اولین جلسه مشاوره با تاکید بر روی بررسی نقاط ضعف و قوت داوطلب در هر درس میپردازد. همچنین مقدار زمان مفیدی که داوطلب می تواند روزانه به مطالعه اختصاص دهد توسط مشاور مشخص می شود. 
مشاور بر اساس اطلاعاتی که از داوطلب میگیرد میتواند برنامه ای برای داوطلب تنظیم کند. همچنین مشاور در زمینه اهمیت درس ها، حجم کتاب و محتوای آن اطلاعاتی دارد که میتواند بسیار کمک کننده باشد. و برای اینکه درس ها مرور شوند نیز برنامه ای میریزد. 
پیروی از استراتژی مطالعه بهمن و اسفند میتواند بسیار کمک کننده باشد و پیروی از آن میتواند کمک شایانی در کسب رتبه فرد میکند. 

استراتژی مطالعه بهمن و اسفند

استراتژی مطالعه بهمن و اسفند

در بهمن و اسفند بهتر است لیستی از مباحث باقی مانده پایه و نیمسال اول سال آخر خود بنویسید. این کار برای این انجام میشود که بعدا در فرصتی مناسب به آن رجوع نمایید. لیستی از تمامی دروس خود تهیه و میانگین درصد هر درس را در آزمون آزمایشی گذشته را جلوی آن یادداشت کنید. همچنین علت نتیجه نگرفتن خود را پیدا کنید و همچنین راهکاری برای آن پیدا کنید.  
برای مثال در صورتی که در درس یا مبحثی ضعیف هستید میتوانید تعداد تست های خود در هفته افزایش دهید یا معلم خصوصی بگیرید. 
مواردی که منجر به بی دقتی شما در آزمون های آزمایشی میشود میتوانید لیستی از بی دقتی های خود تهیه کنید و قبل از آزمون آنها را مرور کنید. 
در مواردی که درسی را در منزل با درصد بالا میزنید اما در آزمون آزمایشی با درصد پایین میزنید ، این به این معناست که شما مشکل مهارتی دارید. شما میتوانید با تست زدن زماندار در منزل مشکلات مهارتی خود را کاهش دهید و در جلسه آزمون ازمایشی نیز با مدیریت زمان و آزمون درصد خود را افزایش دهید.
در صورتی که نتوانستید مشکل خود را خودتان حل کنید بهتر است با یک مشاوره تحصیلی کنکور مشورت کنید.   

انواع استراتژی مطالعه

حذف درس : میتوانید بخشی از مطالب را کنار بگذارید و ۱/۳ مطالب را حذف کنید. برای مثال اگر در درسی ضعیف هستید بهتر است کلا کنار گذاشته شود و تمرکزتان بر روی چند درس دیگر بگذارید.

حذف فصل : این استراتژی ممکن است موجب گیج شدن شما شود و باید بررسی کنید که کدام مباحث آسان تر و کدام مطالب سخت تر است و مباحث قابل سرمایه گذاری چی هست. البته این استراتژی رو هم خیلی توصیه نمیشود.

مطالعه پایه ای مطالب : این استراتژی به این صورت است که باید آن را پایه به پایه بخوانید. بهتر است پایه ۱۰ و ۱۱ را بخوانید. زیرا مجبور هستید ۱۲ را برای امتحانات نهایی در هر صورت بخوانید. پایه دهم ، ۳۰ درصد از کنکور و پایه یازدهم ، ۴۰ درصد از کنکور است. از این بین ۷۰ درصد شما میتوانید تقریبا نیمی از سوالات یعنی ۳۰ تا ۳۵ درصد سوالات را پاسخ دهید. 

استراتژی مطالعه

کنکوری ها بهتر است چه زمانی مطالعه خود را آغاز کنند؟

کنکوری ها باید حداقل ۷ الی ۸ ساعت مطالعه مفید را در طول ۱ روز داشته باشد. ممکن است توانایی این مقدار ساعت مطالعه برای هر کسی مقدور نباشد. یعنی فرد هر چقدر هم زور میزند بیش از ۴ یا ۵ ساعت نمیتوانند مطالعه کنند. ممکن است شخصی ۱۰ الی ۱۲ ساعت در روز مطالعه کند اما بیشتر از این ساعت توصیه نمیشود. افزایش بیش از حد ساعت مطالعه میتواند باعث افزایش تعداد خطا شود، زیرا کسی که برای مثال روزی ۱۵ ساعت درس خوانده است باید حتما سوالات را جواب بدهد ، حتی در شرایطی که شک دارد باید جواب دهد. فرد جواب میدهد و غلط درمیاید همین امر منجر به افزایش خطا میشود. 

چطور در طی ۴ ماه در کنکور رتبه عالی کسب کنیم؟

توانایی اولویت بندی کردن مباحث

اولویت بندی مطالب بسیار اهمیت دارد. شما میتوانید از مطالعه یک سری از فصل ها بگذرید و یا آن را در اولویت قرار دهید.. افرادی که در نیمه دوم سال شروع به درس خواندن می کنند، باید دو ویژگی تست خیز بودن مبحث، راحت بودن مبحث را برای خود اولویت قرار دهند.

اشتباهات گذشته خود را تکرار نکنید

این اشتباهات می تواند شامل کمال گرا بودن فرد، وسواس مطالعاتی، نداشتن برنامه مناسب و غیره می باشد.

استفاده از یک منبع مناسب

یک منبع کامل را انتخاب کنید و روی همان منبع تسلط کافی داشته باشید. برای مطالعه خود چند منبع را مورد معالعه قرار ندهید. 

عدم تخمین زدن رتبه

جای اینکه زمان خود را صرف حساب رسی درصد و استفاده از نرم افزار های تخمین رتبه ، بهتر است زمان خود را صرف خواندن مباحث درسی کنید، 

حل تست کنکور سراسری

بهتر است در این بازه زمانی اولویت شما حل تست های سراسری باشد تا تست های تالیفی.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

برای رسیدن به نتیجه مدنظرتان توصیه می‌شود که از افرادی که در این زمینه از تبحر، تخصص و تجربه بالایی برخوردار هستند کمک بگیرید. مشاوران تحصیلی می‌توانند برای رسیدن دانش آموزان به نتیجه مطلوب کمک کنند. مشاوران کنکور وظیفه دارند که با کاهش استرس، برنامه ریزی درسی دقیق و درست و … به پیشرفت درسی […]

ادامه ...

برای کسب یک رتبه خوب و قابل‌قبول برای پذیرش در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود نیاز به یک برنامه ریزی درسی دقیق و منظم دارید در صورتی که به دنبال کسب رتبه و تراز رو به بالایی در آزمون سراسری هستید نیاز به برنامه ریزی توسط یک برنامه ریز درسی و یک مشاور تحصیلی […]

ادامه ...

برنامه ریزی برای کنکور از عوامل کلیدی برای موفقیت در کنکور می باشد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به اجرا نشدن برنامه درسی دانش آموزان می شود این امر است که آنها برنامه های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می کنند. همین امر سبب می شود که فرد نتواند در همان […]

ادامه ...

شاید همیشه درباره اینکه چگونه در کنکور قبول شوید، شنیده یا خوانده باشید. اما ما دراین مقاله می خواهیم راجب دلایل عدم قبولی در کنکور برایتان بنویسیم. چرا که دانستن و شناختن این دلایل می تواند به شما کمک کند، تا با سعی در رفع این دلایل بتوانید نقاط قوت تان را ارتقا دهید. پس […]

ادامه ...

سال کنکور سرشار از فشار روانی و استرس برای داوطلبان کنکور می باشد. روحیه ی پر از تنش، باعث می شود که مدیریت خوب و درستی بر نحوه و میزان مطالعه خود نداشته باشید. کنکور را می توان یکی از چالش های بزرگ دانست. زیرا نتیجه ای که از آن بدست می آید تاثیر زیادی […]

ادامه ...