دندانپزشکی بدون کنکور !

رشته دندانپزشکی یکی از رشته‌های پرطرف‌دار رشته علوم تجربه است که مانند پزشکی و داروسازی طرف‌داران زیادی دارد. مسلماً بسیاری از دانش‌آموزان با رؤیای تحصیل در رشته دندانپزشکی به تحصیل در رشته علوم تجربه پرداخته‌اند. به همین دلیل رقابت بر سر نشستن بر صندلی این رشته در دانشگاه‌های برتر کشور سخت و دشوار است.
به همین دلیل برخی از دانش‌آموزان که به این رشته علاقه‌مند هستند به دنبال راهی‌اند تا بدون کنکور در این رشته تحصیل نمایند. اگر شما نیز به دنبال جواب این سؤال که آیا می‌توان در رشته دندانپزشکی بدون کنکور تحصیل کرد، هستید، تا انتهای این مقاله با ما همراه باشید.

دندانپزشکی بدون کنکور !

آیا می‌توان در رشته دندانپزشکی بدون کنکور تحصیل کرد؟

همان گونه که در ابتدا اشاره کردیم با توجه به افزایش هر ساله علاقه‌مندان به تحصیل در رشته دندان پزشکی، مسیر تحصیل در این رشته سخت‌تر شده. با توجه به افزایش متقاضیان تحصیل در رشته دندانپزشکی، هرساله تعداد کمتری داوطلب به نسبت شرکت کنندگان در کنکور با هدف قبولی در این رشته، در دانشگاه‌ها پذیرفته می‌شوند.
اگر شما هم به دنبال جواب این سؤال هستید که بدانید آیا تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون کنکور امکان‌پذیر است؟ یا خیر؟ باید بگوییم متأسفانه جواب منفی است و تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون کنکور امکان‌پذیر نیست.

به همین دلیل هم علاقه‌مندان به این رشته تنها در صورت داشتن شرایط شرکت در کنکور و با طی کردن مسیر کنکور و در صورت قبولی با کسب رتبه مشخص در این مسیر می‌توانند برای تحصیل در این رشته اقدام نمایند.
در حقیقت تحصیل در رشته دندانپزشکی بدون آزمون و شرکت در کنکور در هیچ یک از دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور میسر نیست و تنها راه ورود به دانشگاه برای تحصیل در این رشته پرطرف‌دار، شرکت در کنکور و رقابت سخت و تنگاتنگ با سایر علاقه‌مندان است.

تحصیل در رشته دندانپزشکی در دانشگاه‌های مختلف بدون شرکت در آزمون

برخی دانشگاه‌های سراسری برخی رشته‌های خود را بدون کنکور دانشگاه سراسری ارائه می‌دهند. در کنار این موضوع می‌توان گفت تقریباً حدود ۸۵ درصد ظرفیت دانشگاه‌های علمی کاربردی و آزاد نیز با جذب دانشجو بر اساس سوابق تحصیلی پر می‌شود. در سال‌های اخیر این موضوع بیشتر شده و رشته‌های بیشتری در گروه‌های آزمایشی مختلف از جمله فنی و مهندسی، علوم انسانی، هنر، زبان‌های خارجی، و نیز علوم تجربی به صورت بدون کنکور و تنها با اتکا بر سوابق تحصیلی داوطلبان ارائه شده است. می‌توان گفت یکی از دلایلی که ممکن است باعث شده باشد تا بسیاری از داوطلبان تصور کنند که رشته دندانپزشکی هم بدون کنکور ارائه می‌شود همین موضوع است.

اما متأسفانه هیچ یک از واحدهای دانشگاهی که رشته دندانپزشکی را ارائه می‌دهد، تاکنون به ارائه رشته دندانپزشکی بدون کنکور اقدام ننموده است.
البته برخلاف رشته دندانپزشکی، امکان تحصیل در برخی رشته‌های پیراپزشکی بدون کنکور وجود دارد. برخی از دانشگاه‌ها تحت شرایط خاص و مشخصی و صرفاً در مقطع کارشناسی اقدام به جذب دانشجو در برخی رشته‌های پیراپزشکی همچون مامایی، هوشبری، اتاق عمل، علوم آزمایشگاهی و… می‌نمایند. البته برای تحصیل در این رشته‌ها داوطلبان بایستی یک مصاحبه حضور انجام دهند.

شرایط پذیرش این رشته‌ها بدون کنکور هر ساله در دفترچه آزمون کنکور سراسری اعلام می‌گردد، به همین دلیل باید هرساله برای بررسی تغییرات در رشته‌هایی که بدون کنکور ارائه می‌گردند و شرایط پذیرش هر دانشگاه به دفترچه‌ای که سازمان سنجش ارائه می‌دهد مراجعه نمایید.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

هر ساله بعد از برگزاری آزمون سراسری دفترچه سوالات آزمون در زیر گروه های مختلف ریاضی،تجربی،انسانی،زبان و هنر روی سایت سازمان سنجش قرار میگیرد. همچنین کلید پاسخنامه این سوالات نیز روی سایت سازمان سنجش قرار میگیرد و داوطلبان کنکور تجربی می توانند با وارد شدن به این سایت و وارد کردن اطلاعات احراز هویتی خود […]

ادامه ...

زیست کنکور از دروس اختصاصی دانش آموزان رشته تجربی می باشد که دانش آموزان ۳۶ دقیقه باید بتوانید ۵۰ سوال زیست پاسخ دهید. سوالات زیست براساس منابع نظام جدید می باشد یعنی دانش آموزان زیست پایه ۱۰، ۱۱ و ۱۲ را مطالعه کنند. از مهم ترین نکاتی که دانش آموزان باید به آن توجه کنند […]

ادامه ...

چهار رشته پزشکی، داروسازی، دندانپزشکی و دام پزشکی پرمتقاضی ترین رشته های کنکور تجربی می باشند.  رشته ی دامپزشکی برای موفقیت به علاقه ی زیاد به حیوانات نیاز دارد. اگر حیوانات را دوست ندارید و هدفتان چیز دیگری است. اصلا به این رشته نروید زیرا فقط با حیوانات در ارتباط هستید. شاید جالب باشد که […]

ادامه ...

تخصص دندانپزشک در زمینه تشخیص و درمان بیماری های دهان و دندان می باشد و وظیفه آن حفظ سلامت دهان و دندان است. رشته دندانپزشکی در مقطع دکترای عمومی درباره نحوه رعایت بهداشت و پیشگیری و درمان بیماری های دهان و دندان می باشد. دندانسازی نیز جزئی از دندانپزشکی است. دانشجویان دندانپزشکی بهتر است که […]

ادامه ...