اهمیت مطالعه کتب درسی در کنکور

یکی از سوالات پر تکرار دانش آموزانی که برای کنکور مطالعه می کنند، این است که آیا نیاز است که کتاب های آموزشی مدرسه مان را مطالعه کنیم یا خیر؟ همچنین باتوجه به تاکید وزارت علوم بر طرح سوالات کنکور از کتب درسی همواره برای والدین این سوال مطرح می شود که آیا نیازی به خرید کتاب های کنکور که مدام تبلیغ می شوند وجود دارد یا نه؟
از همین رو ما سعی کردیم در این نوشته به تمامی این سوالات شما پاسخ دهیم

مطالعه کتب درسی

­­چرا باید کتاب های درسی را برای کنکور بخوانیم؟

همانطور که می دانید، نتیجه کنکور اهمیت زیادی برای دانش اموزان و خانواده های آنان دارد. این رو در مطالعه هر درس دو مساله مهم است.

اول تسلط کافی بر مطالب هر درس

دوم آشنایی با سوالات و تست های کنکورهای سال های گذشته

به همین دلیل هم برای هر درس حداقل نیاز به یک کتاب کمک آموزشی هست. کتاب های کمک آموزشی استاندارد که مناسب باشند باید شامل سه بخش باشند:

بخش درسنامه  که به توضیح هردرس و نکات آن می پردازد و بخش سوالات آموزشی و کنکوری . و همچنین بخش پاسخ نامه و توضیح نکات موجود در سوالات.

از آنجا که این کتاب ها دارای درس نامه مختصر هستند، برخی دانش اموزان به مطالعه این بخش های مختصر اکتفا می کنند که این می تواند باعث شود این افراد نکاتی که در کتاب درسی وجود دارد را ازدست بدهند.
از طرفی با تاکید سازمان سنجش بر روی این موضوع که منابع اصلی سوالات طرح شده در کنکور کتاب های درسی طراحی و ارائه شده توسط وزارت اموزش و پرورش هستند، اولین و عاقلانه ترین کار این است که کتب درسی حتما برای تسلط کافی به مباحث مطالعه گردد. البته ما اینکه کدام دروس نیاز بیشتری به مطالعه کتاب درسی دارد  و کدام دروس نیاز بیشتری به کتب کمک آموزشی و تست دارند را در زیر به تفضیل توضیح می دهیم.

کدام دروس را از روی کتاب درسی مطالعه کنیم؟

در هر رشته کتب درسی که باید مکررا و با دقت مطالعه شوند متفاوت است. اما به طور کلی مباحث حفظی بیشتر نیاز دارند که از روی کتاب درسی مطالعه شوند.

دروس عمومی :

دروس عمومی از دروس نمره آور برای داوطلبان کنکور محسوب می شود که با اندکی تلاش  بیشتر می توانند، از آن برای افزایش رتبه خود استفاده کنند.

درس دین و زندگی:

درس دین و زندگی ازدروسی است که به راحتی می توان با مطالعه متن کتاب درسی، درصد بالایی در کنکور به دست اورد. زیرا بیشتر سوالات این درس عینا از متن و آیه های موجود در کتاب می آید. البته تعدادی تست مفهومی نیز در این بخش داریم که با تسلط بر مطالب کتاب می توان به آن ها نیز جواب داد.

درس ادبیات :

طرح سوال ادبیات در کنکور به صورت مبحثی انجام می شود. اما کتاب ادبیات این گونه طراحی نشده است.به همین دلیل کتاب کمک آموزشی کنکور که مباحث ادبیات را به صورت مبحثی دسته بندی کرده باشد به دانش آموزان در مطالعه بهتر مباحث ادبیات کمک می کند.

درس زبان انگلیسی و عربی :

کتاب های زبان انگلیسی و عربی نیز شرایط مشابهی با کتاب ادبیات دارند. با توجه به طرح مبحثی سوالات این دروس استفاده از کتاب کنکوری که مباحث کتاب را به صورت دسته بندی ارائه داده باشد به دانش آموزان برای تسط بر مباحثی که در آن ضعف دارند بیشتر کمک می کند.

دروس تخصصی:

دروس تخصصی دروسی با ضریب بالا برای هر رشته محسوب می شود. و اکثرا این دروس در رشته های دانشگاهی که انتخاب می کنید نیز از اهمیت بالایی برخوردارند.

دروس ریاضی و فیزیک:

دروسی مانند ریاضی، هندسه، جبر، آمار، حسابان و فیزیک با توجه به اینکه نیاز به حل مسائل متعدد برای تسلط به مباحث دارد، جز دروسی هستند که استفاده از کتاب های کمک اموزشی برایشان ضروری است.زیرا این کتاب ها برای تدریس در مدرسه و متناسب با زمان مدرسه طراحی شده اند و دارای نمونه سوالات محدودی اند. به همین دلیل هم  تنها مطالعه کتب درسی برای تسلط به این مباحث برای کنکور کافی نیست. استفاده از منبعی که دارای تست های فراوان باشد و نکات مورد استفاده در این تست ها را بیان کند در یان مباحث لازم و ضروری است.

 درس زیست شناسی :

یکی از دروسی که برای کنکور تجربی از اهمیت ویژه ای برخوردار است، درس زیست شناسی است. این درس جزو درس هایی است که نیاز است داوطلب تسط زیاد و کافی به متن و مباحث کتاب داشته باشید. تاجایی که گاهی نیاز است عینا یک پاراگراف یا شکل را حفظ باشید. برای کنکور تجربی، کتاب زیست شناسی مهمترین منبع این مبحث است. و شما با داشتن یک کتاب کمک آموزشی می توانید با بررسی سوالات کنکورهای گذشته و نکات آن ها تمامی نکات و مباحث را پوشش دهید.

درس شیمی :

شیمی جزو درس هایی است که هم حفظی و هم محاسباتی و هم مفهومی سوال داده می شود. برای تسلط به این موارد خیلی مهم است که بارها و بارها این کتاب را بخوانید تا به مفاهیم و متن آن مسلط شوید. همچنین با کمک یک کتاب کمک اموزشی و بررسی تست ها و سوالات کنکور سال های قبل می توانید به مباحث محااسباتی و نکات کنکوری نیز تسلط یابید.

دروس اختصاصی رشته انسانی :

تعداد دروس تخصصی در رشته انسانی بیشتر از رشته های ریاضی و تجربی است.این دروس شامل ادبیات، عربی،  فلسفه  منطق، جامعه شناسی، روانشناسی تاریخ و جغرافیا  و نیز اقتصاد است و از آنجا که تمامی این دروس حفظی هستند، مطالعه دقیق و چندباره کتاب این دروس جهت تسلط به مباحث کنکور بسیار ضروری است.

این دروس با توجه به زیر گروه های مختلف ضرایب متفاوتی در کنکور دارند. درس اقتصاد جزو دروسی است که داشتن یک کتاب کمک اموزشی در کنار کتاب اصلی برای تسلط به سوالات و نکات کنکوری ان می تواند به دانش آموزان این رشته کمک نماید.

نکته پایانی

در پایان باید به این نکته اشاره کنیم که با توجه به تبلیغات زیاد موسسات آموزشی در خصوص کلاس ها و  کتاب های کمک آموزشی برای کنکور، بهتر است با خرید تعداد زیاد کتاب از موسسات مختلف خود را سردرگم نکنید. تسلط به مباحث کتاب درسی و داشتن یک کتاب کمک آموزشی استاندارد  جهت بررسی تست ها و نکات کلیدی آن ها به همراه وقت گذاشتن کافی برای بررسی و تسلط به همین منابع و رفع اشکالاتتان می تواند به پیشرفت شما و گرفتن رتبه مورد نظر در کنکور کمک کند.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

هنگامی که نام رشته علوم تربیتی مطرح می شود،ممکن است تعداد زیادی از افراد این تصور را داشته باشند که این رشته نیز به معنای همان رشته تربیت معلم است. درحالی که اینطور نیست این دو رشته شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما در عین حال از یک دیگر متفاوت اند. در ادامه به معرفی […]

ادامه ...

رشته تحصیلی رادیو تراپی رشته ای است که متخصصان فارغ التصیل از این رشته می آموزند چگونه اشعه ایکس و مواد رادیو اکتیو تولید کنند. شیوه پرتو درمانی یا رادیوتراپی در درمان برخی سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. افراد متخصص در این رشته می توانند در مکان های درمانی مانند درمانگاه ها و […]

ادامه ...

رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی یکی از رشته های پر کاربرد و پر درآمد است. این رشته از زیر شاخه های رشته های تجربی و ریاضی است که تعداد داوطلبان آن نیز متعادل است. افراد داوطلبان در آزمون های زیر گروه های علوم تجربی و ریاضی می توانند پس از اعلام نتایج آزمون سراسری […]

ادامه ...

امروزه تعداد علاقه مندان به رشته تجربی افزایش یافته است. همچنین تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری این رشته نیز بیش از داوطلبان زیر گروه های دیگر است. اما در برابر افرادی هستند که علاقه به ورود به رشته های بدون کنکور علوم تجربی دارند. در ادامه این مقاله به معرفی رشته های بدون […]

ادامه ...

برق یکی از انواع انرژی است. انرژی مهمترین سرمایه هر کشوری است . برای تولید و مشخص کردن میزان مصرف انرژی برق به متخصصانی نیاز است که در این زمینه تحصیل کرده باشند. بنابراین رشته مهدسی برق یکی از رشته های مهم در سطح کشور ها است زیرا برق یکی از ارگان های اقتصاد و […]

ادامه ...