پرطرفدارترین رشته های انسانی

رشته انسانی یکی از رشته های تقریبا پرطرفدار است که آینده شغلی و بازار کار خوبی نیز دارد. رشته انسانی مقام دومین گروه پر طرفدار کنکور را از آن خود کرده است. قصد داریم در این مطلب پرطرفدار ترین رشته های انسانی را به شما عزیزان معرفی کنیم.

رشته های انسانی

رشته های انسانی

رشته انسانی دارای ۵ زیر گروه و بیش از ۸۰ رشته دانشگاهی است. برخی از رشته های انسانی بیشتر مورد توجه واقع شده اند و طرفداران زیادی دارند. از این رشته ها میتوان روانشناسی، حقوق، حسابداری، مدیریت را نام برد. در ادامه به معرفی این رشته ها می پردازیم.

رشته روانشناسی:

روانشناسی رشته ای است که به بررسی رفتار و اخلاق انسان ها و مشکلات روحی روانی و روزمره افراد می پردازد. دانشجویان روانشناسی اطلاعات کاملی درباره سلامت روانی دارند. روانشناس نه تنها به کمک به بقیه میپردازد بلکه با داشتن این علم میتواند از پس مشکلات زندگی فردی و اجتماعی خود نیز به خوبی برآید و زندگی سالمی داشته باشد. روانشناسسی حوزه های مختلفی دارد که برخی از آنها عبارتند از: تربیت فرزند، تحصیلی، بالینی، عمومی، نظامی و… . افرادی که کیخواهند وارد این رشته شوند باید بدانند که داشتن بعضی از مهارت ها برای وجورود به این رشته لازم است و اگر کسی این مهارت ها را نداشته باشد نمیتواند در شغل خود موفق شود. از جمله مهارت هایی که یک روانشناس باید داشته باشد:

یک روانشناس باید مهارت خوب گوش کردن داشته باشد. باید به بتواند به خوبی مشکلات مراجع را بشنود و اورا راهنمایی کند.

یک روانشناس باید فن بیان خوبی داشته باشد تا بتواند منظور خود را بدرستی و به بهترین نحو به مراجع خود برساند.

یک روانشناس باید باصبر و حوصله باشد تا به بیمارانی که مشکلات خاص مانند پرخاشگری مراجعه میکنند آرام برخورد کند.

یک روانشناس باید توایایی تجزیه و تحلیل و حل مسئله داشته باشد.

و مهم ترین ویژگی ای که باید یک روانشناس داشته باشد این است که کمک کردن به دیگران را دوست داشته باشد و انسانی برونگرا باشد زیرا اگر فردی این دو مورد را نداشته باشد نمیتواند به درستی کار خود را انجام دهد.

بازار کار و آینده شغلی روانشناسی بسیار عالی است. فارغ التحصیلان این رشته می توانند در مزاکز دولتی و خصوصی مختلف مانند مهد کودک ها، و مدرسه ها، سازمان بهزیستی، کلینیک های تخصصی، حوزه معاونت اجتماعی و پیشگیری نیروی انتظامی، بیمارستان ها، مراکز مشاوره، مراکز توانبخشی ، حوزه معاونت فرهنگی و اجتماعی شهرداری ها،  مشغول به کار شوند.

رشته حقوق:

رشته حقوق به عنوان اولین انتخاب داوطلبان در رشته انسانی شناخته می شود. این علم به دوبخش حقوق خصوصی و حقوق عمومی تقسیم میشود. روابط اشخاص، قرارداد ها و معامله ها مربوط به حقوق خصوصی و مجازات ها، محاکمات کیفری و جرائم مربوط به حقوق عمومی است. علم حقوق بسیار گسترده است. توانایی های یک حقوقدان نیاز دارد عبارتند ازفن بیان خوب، جسارت، خلاقیت ذهنی و قدرت استدلال. در واقع این ویژگی ها ابزار کار یک حقوقدان است و بدون این توانایی ها کار به درستی پیش نخواهد رفت و اگر کسی فقط به دنبال کسب درآمد از این رشته باشد قطعا موفق نخواهد شد.همچنین یک حقوق دان باید رحیه بالا و خوب و تحمل اضطراب را داشته باشد. فارغ التحصلان این رشته میتوانند دفتر اسناد رسمی و دفتر ازدواج و طلاق و دفتر وکالت خصوصی تأسیس کنند. همچنین آنها میتوانند به عنوان مشاور حقوقی در آزمون های استخدامی شرکت کنند و در سازمان هایی مانند اداره ثبت اسناد و املاک، بانک ها، شرکت های خصوصی، شهرداری، دانشگاه،وزارت خانه و بخش داری ها مشغول  به کار شوند.

رشته مدیریت:

یک مدیر وظیفه دارد که وظایف را به خوبی میان کارکنان تقسیم کند، از سرمایه موجود بهترین استفاده را بکند و از اتلاف وقت جلوگیری کند. وظیفه ی یک مدیر این است که کار ها به خوبی مدیریت کند و عملکرد خوبی از کار ها بگیرد. محیط خوبی برای کارکنان ایجار کند و و برای تحقق اهداف سازمان و یا شرکتی که برای آن کار میکند تلاش کند. یک مدیر برای کارمندان انگیزه ایجاد میکند و با آنها نمی جنگد. رشته مدیریت گرایش های مختلفی دارد که هرکدام با دیگری فرق دارد. این گرایش ها شامل: مدیریت صنعتی، مدیریت بازرگانی، مدیریت مالی، مدیریت دولتی، مدیریت تکنولوژی، مدیریت اجرایی،مدیریت فناوری اطلاعات، مدیریت کارآفرینی، مدیریت بیمه، مدیریت گردشگری، مدیریت کسب و کار( (MBA)و مدیریت امور گمرکی. همانطور که در مقاله ی معرفی رشته های مدیریت گفته شد کسی که قصد انتخاب رشته ها ی مدیریت را دارد باید روابط اجتماعی خوب ، قدرت تجزیه و تحلیل کردن، قدرت رهبری، قدرت بیان قوی و اعتماد به نفس داشته باشد. کسی که وارد رشته رشته مدیریت شود و این ویژگی هارا نداشته باشد قطعا موفق نخواهد شد. بازار کار رشته های مدیریت نیز بسیار عالی است و بسته به گرایش مدیریت میتوان در بخش مربوط به آن مشغول به کار شد. برای کسب اطلاعات بیشتر به مقاله معرفی رشته های مدیریت مراجعه کنید.

رشته حسابداری:

حسابداری علمی است که در آن به جمع آوری ثبت، ارائه و تجزیه و تحلیل اطلاعات مالی شرکت ها و یا سازمانها می پردازد. انجام این کارها به منظور تصمیم گیری های به موقع و درست است. حسابداری راهی برای کنترل دارایی مالی ، هزینه ها و بدهی ها می باشد. به غیر از رشته اسانی از رشته های تجربی و ریاضی نیز میتوان در رشته حسابداری تحصیل کرد. افرادی که به سراغ رشته حسابداری می روند باید بدانند یک حسابدار باید بتواند گزارش های مناسبی از کارها بنویسد بنابر این باید در شیوه ی نگارش و ادبیات مهارت داشته باشد. یکی دیگر از توانایی های یک حسابدار کار با اعداد و ارقام و ریاضی است که باید در حساب و کتاب هم مهارت داشته باشد. شغل حسابداری اینگونه ایجاب میکند که حسابدار ساعت های طولانی پشت سیستم بنشیند بنابر این با این نیز باید کنار بیایند. فارغ التحصیلان این رشته میتوانند به عنوان مسئول حسابداری و امور مالی و یا حسابرس در موسسات مختلف مشغول به کار شوند.

 

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

همه افرادی که در کنکور شرکت میکنند پس از مشخص شدن نتایج کنکور و رتبه ها باید انتخاب رشته کنند و این یکی از مهمترین دغدغه های هر فرد کنکوری است. قبل از انتخاب رشته کنکوری ها باید لیست رشته ها را مطالعه  کنند و بر اساس رتبه خود مناسب ترین رشته را برگزینند. افرادی […]

ادامه ...

در صورتی که داوطلبی در کنکور گروه آزمایشی علوم انسانی شرکت کرده باشد می تواند با مشاهده کارنامه اولیه خود و با توجه به محل های دوره هایی که مجاز شده است مانند: دوره های روزانه، شبانه و… برای انتخاب رشته کنکور انسانی  اقدام کنند. البته فراموش نکنید این کار نیاز به تجربه و تخصص […]

ادامه ...