مدیریت زمان در جلسه آزمون باید به چه شکل انجام شود؟

لازم است بدانید یک از مسائل مهم برای کسب رتبه قبولی در کنکور مدیریت زمان در جلسه آزمون است. این مدیریت زمان با علم و رعایت نکات و تکنیک های کنکوری می توانید جلسه آزمون را مدیریت و زمان کافی برای مرور ، پاسخ دوباره به سوالاتی که نسبت به آنها شبهه دارید و یا زمان بر است داشته باشید.

مدیریت زمان در جلسه آزمون

مدیریت زمان در جلسه آزمون

بسیاری از داوطلبان در طی سالها شاید با کمبود زمان درجلسه امتحان مواجه شده باشند. بنابراین کمبود زمان و نحوه مدیریت آن امری بسیار مهم است که هر داوطلب باید در طول سال و در جلسه آزمون های آزمایشی تمرین کند تا در آخر بتواند سر جلسه آزمون به خوبی از پس مدیریت زمان برآید وسوالی باقی نماند که بر اثر کمبود وقت به آن پاسخ ندهد. کسب رتبه های برتر در آزمون کنکور سراسری، فقط با داشتن اطلاعات علمی میسر نیست، زیرکی و استفاده درست از زمان نیز نکته مهمی است که باید به آن توجه کرد.

انواع تکنیک های مدیریت زمان سر جلسه آزمون

مهارت کنکور دادن و کسب رتبه برتر در کنکور به عوامل مختلفی وابسته است. یادگیری و استفاده برخی از تکنیک ها می تواند در کسب بهترین رتبه به فرد کمک کند.

ابتدا به سوالات آسان پاسخ دهید!

در آزمون های سراسری داوطلب با ۳ نوع سوال سخت، آسان و متوسط مواجه میشود. بهتر است که برای پاسخ به سوالات سخت پافشاری نکنید و ابتدا سوالاتی که به آنها مطمئن هستید را پاسخ دهید.

تکنیک ضربدر منها

این تکنیک به این صورت است که زمانی که داوطلب سوالات را می خواند ۳ حالت در پیش رو خواهد داشت. این ۳ حالت شامل : فرد جواب سوال را می داند و حل می کند، فرد جواب سوال را نمی داند، فرد جواب سوال را میداند اما پاسخ به سوال وقت گیر است میباشد.
از این رو سوالات کنکور نیز به ۳ دسته تقسیم میشوند:

گروه اول : سوالات ساده که به سرعت بعد ازخواندن سوال می توانید جواب را وارد پاسخ نامه کنید!

گروه دوم : سوالات شک برانگیز و زمان بر هستند که یادگیری شما در آن ناقص بوده و فرد بین گزینه ها شک دارد. که در این حالت در کنار سوال علامت × را به نشانه‌ شک ‌دار بودن کنار سوال در دفترچه‌ سؤال قرار میدهید.
در انتها سوالات شک دار را در پایان بررسی می کنید و اگر توانستید پاسخ میدهید. در غیر این صورت می توانید علامت منها را کنار ضربدر در دفترچه سوال قرار دهید. این کار باعث میشود که کمتر در پاسخ نامه اشتباه وارد کنید.

گروه سوم : این دسته سوالاتی هستند که شما پاسخ آنها را بلد نیستید، این سوالات را می توانید با علامت منها مشخص کنید تا از جواب دادن به آنها صرف نظر کنید.

مدیریت زمان در جلسه کنکور

تکنیک بازگشت

این تکنیک برای کسانی است که در جلسه آزمون وقت اضافی می آورند و در زمان باقیمانده می توانند بهتر است برخی از سوالات را بررسی کنند. اینکه به کدام درس و کدام سوالات باز گردید مهم است. شما می توانید سوالات وقت گیر هر درس را توسط تکنیک ضربدر منها شناسایی و در زمان اضافی دوباره به آن ها برگردید و سعی کنید آن را حل کنید.

 تکنیک زمان های نقصانی

این تکنیک به فرد این فرصت را میدهد که به مرور و پاسخگویی به سوالات علامت زده بپردازد. این روش به این شکل است که فرد باید طوری زمان پاسخگویی به هر درس را مدیریت کند که مقداری از وقت هر درس را نگه داشته تا بعد از تمام شدن سوالات دفترچه زمان کافی برای مرور و پاسخ به تست هایی که نشانه گذاری کرده است را داشته باشد.

هدفمند به سوالات پاسخ دهید!

سعی کنید هر درس را در زمان پیش بینی شده جواب دهید. بهتر است در زمان امتحان یک ساعت مچی یا زمان سنج همراه خود داشته باشید تا بتوانید زمان را به درستی مدیریت کنید. لازم است بدانید. عامل اصلی افزایش تراز و درصد در کنکور ، حل متعادل تمام دروس است.

هنگام برخورد با سوالات سخت، روحیه خود را از دست ندهید!

ممکن است داوطلب کنکور با پاسخ ندادن به چند تست روحیه خود را از دست بدهد. اما باید بدانید که اگر سوالی سخت باشد برای همه سخت است. ممکن است فرد با زدن ۶۰ درصد از سوالات همان نتیجه ای را بگیرد که در سال های گذشته افراد با درصدهای بالاتر آن رتبه را کسب کرده اند.

تکنیک وقفه در آزمون

در آزمون های طولانی کم کم کارایی داوطلبان کاهش خواهد یافت. این کاهش کارایی می تواند منجر به خستگی ذهنی ، خستگی جسمی در فرد شود. اختلال در گردش خون زمانی که فرد بر روی صندلی نشسته است رخ خواهد داد. نکات زیر به فرد کمک می کند که این خستگی در جلسه آزمون کاهش یابد:

  • بر روی صندلی بی حرکت نباشید و سعی کنید گاهی دست ، پا ، کمر و گردن خود را تکان دهید .
  • هر ۳۰ دقیقه یکبار بهتر است که به صندلی خود تکیه دهید و چشمان خود را ببندید.
  • عضلات خودتان را شل کنید و چند نفس عمیق بکشید، این کار می تواند به رفع خستگی ذهنی و جسمی شما کمک کند.
  • نفس عمیق بکشید
  • می توانید مواد قندی به همراه آب میل کنید.

چند نکته برای مدیریت زمان در کنکور

  • سر جلسه آزمون تمامی جواب ها را به دقت بخوانید و سپس جواب درست را علامت بزنید.
  • هیچوقت سعی نکنید ارتباطی بین پاسخهای صحیح پیدا کنید.
  • آرامش خود را سر جلسه آزمون و کنکور حفظ کنید.
  • سوالات سخت، زمان بر و سوالاتی که پاسخ آن ها را بلد نیستید، با علامت های متفاوت جدا کنید تا در زمان وقت اضافه بدانید باید به حل کدام سوالات بپردازید.
  • وقتی که اطمینان دارید پاسخی که اول دادید اشتباه است، باید آن را تغییر دهید.
تنظیم وقت در آزمون به تمرین و تکرار نیاز دارد.
به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

برای رسیدن به نتیجه مدنظرتان توصیه می‌شود که از افرادی که در این زمینه از تبحر، تخصص و تجربه بالایی برخوردار هستند کمک بگیرید. مشاوران تحصیلی می‌توانند برای رسیدن دانش آموزان به نتیجه مطلوب کمک کنند. مشاوران کنکور وظیفه دارند که با کاهش استرس، برنامه ریزی درسی دقیق و درست و … به پیشرفت درسی […]

ادامه ...

برای کسب یک رتبه خوب و قابل‌قبول برای پذیرش در دانشگاه و رشته مورد علاقه خود نیاز به یک برنامه ریزی درسی دقیق و منظم دارید در صورتی که به دنبال کسب رتبه و تراز رو به بالایی در آزمون سراسری هستید نیاز به برنامه ریزی توسط یک برنامه ریز درسی و یک مشاور تحصیلی […]

ادامه ...

برنامه ریزی برای کنکور از عوامل کلیدی برای موفقیت در کنکور می باشد. شاید یکی از مهم ترین دلایلی که منجر به اجرا نشدن برنامه درسی دانش آموزان می شود این امر است که آنها برنامه های خود را ساعتی یا روزانه تنظیم می کنند. همین امر سبب می شود که فرد نتواند در همان […]

ادامه ...

شاید همیشه درباره اینکه چگونه در کنکور قبول شوید، شنیده یا خوانده باشید. اما ما دراین مقاله می خواهیم راجب دلایل عدم قبولی در کنکور برایتان بنویسیم. چرا که دانستن و شناختن این دلایل می تواند به شما کمک کند، تا با سعی در رفع این دلایل بتوانید نقاط قوت تان را ارتقا دهید. پس […]

ادامه ...

سال کنکور سرشار از فشار روانی و استرس برای داوطلبان کنکور می باشد. روحیه ی پر از تنش، باعث می شود که مدیریت خوب و درستی بر نحوه و میزان مطالعه خود نداشته باشید. کنکور را می توان یکی از چالش های بزرگ دانست. زیرا نتیجه ای که از آن بدست می آید تاثیر زیادی […]

ادامه ...