معرفی انواع سهمیه در کنکور سراسری

کنکور سراسری در ایران شامل سهمیه های مختلفی می شود که داوطلبان برای استفاده از هر کدام بایستی شرایط ویژه آن سهمیه را دارا باشند. این سهمیه ها و شرایط استفاده از ان هر ساله در دفترچه ثبت نام کنکور و در سایت سازمان سنجش به داوطلبین کنکور اطلاع رسانی می گردد.
در دفترچه ثبت نام کنکور سهمیه های گوناگونی برای داوطلبان کنکور در نظر گرفته شده، این سهمیه ها شامل: سهمیه مناطق، سهمیه ایثارگران، سهمیه خانواده شهدا، سهمیه رزمندگان و بهیاران می باشد.
البته سهمیه های دیگری نیز وجود دارد که در زیر به توضیح کامل این سهمیه ها و روش اعمال آن می پردازیم.

انواع سهمیه در کنکور سراسری

نکته ای که باید بدانید این است که این سهمیه ها مستقیما روی تراز داوطلبان تاثیری ندارد، بلکه در صورت داشتن تمامی  شرایط، داوطلبان در مجموعه مجزا یعنی بین دارندگان آن سهمیه بر سر جایگاه رقابت می کنند.زیرا ظرفیت پذیرش دانشگاه ها قسمت بندی شده و هر قسمت به یک سهمیه اختصاص دارد. به همین دلیل هم هست که برای انتخاب رشته رتبه آخرین فرد قبولی در سهمیه و رتبه شما در سهمیه مهم است.

استفاده از هر سهمیه نیازمند داشتن شرایطی خاص است که نیاز است داوطلبان قبل از ثبت نام کنکور از آن مطلع باشند تا سهمیه درستی را برای خود انتخاب کنند. در زیر ما به شرح کامل این سهمیه ها پرداخته ایم.

باید بدانید که این شرایط لازم برای استفاده از هر سهمیه توسط سازمان سنجش اطلاع رسانی می شود و اگر تغییر در این سهمیه ها ایجاد گردد، سازمان سنجش از طریق نشانی www.sanjesh.org آن را به داوطلبان اطلاع رسانی می کند.

شرایط لازم برای استفاده از هر سهمیه شامل:

سهمیه مناطق

در این سهمیه، کلیه نقاط کشور بر اساس میزان امکانات و رفاه آموزشی به سه منطقه ، یک ، دو و سه تقسیم می شود. منطقه یک نشان دهنده بیشترین امکانات و منطقه سه نشان دهنده کمترین میزان امکانات آموزشی می باشد.تقریبا تمامی شرکت کنندگان کنکور سراسری از این سهمیه استفاده می کنند. این سهمیه بر اساس محل اخذ مدرک تحصیلی سه سال آخر هر داوطلب تعیین می گردد.

باید بدانید که در صورت حضور در چند منطقه در سه سال اخر، منطقه منطقه با عدد کوچکتر و امکانات بیشتر برای اون در نظر گرفته می شود. بعنوان مثال اگر فردی  دو سال تحصیلی خود را در منطقه شماره سه و یک سال را در منطقه شماره یک بوده باشد، منطقه مرفه تر برای اون درنظر گرفته می شود. یعنی جزو سهمیه منطقه یک می شود.

سهمیه ایثارگران

این سهمیه خود به دو بخش سهمیه ۲۵% ایثارگران و سهمیه ۵% ایثارگران تقسیم می شود که هرکدام نیز شرایط خاص خود را دارد.هر دو گروه باید حداقل ۷۰%  نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد را کسب کنند.

سهمیه ۲۵% ایثار گران

ظرفیت این سهمیه شامل سه گروه زیر می شود:

 • همسر و فرزندان شهدا و مفقودالاثرها
 • آزادگان و همسر و فرزندان آنها
 • جانبازان ۲۵% و بالاتر و همسر و فرزندان آن ها

سهمیه ۵% ایثارگران

ظرفیت این سهمیهبه داوطلبان دو گروه زیر تقسیم می شود

 • جانبازان زیر ۲۵% همسر و فرزندان آنان
 • همسر و فرزند رزمندگان با حداقل ۶ ماه حضور داوطلبانه در جبهه

سهمیه رزمندگان

یکی دیگر از سهمیه های کنکور، سهمیه رزمندگان است که به رزمندگانی که یکی از دو شرط زیر را داشته باشند تعلق می گیرد.

 • رزمندگان بسیجی، جهادگران جهادکشاورزی، رزمندگان ستاد کل نیروهای مسلح که حداقل شش ماه سابقه حضور داوطلبانه در جبهه های دفاع مقدس را به طور متوالی و یا متناوب داشته اند.
 • افرادی که در زمان جنگ به صورت سرباز یا نیروی کادری در جبهه حضور داشته اند، سه چهارم مدت حضور این افراد داوطلبانه در نظر گرفته می شود.که اگر این مدت بیش از ۶ ماه باشد، شامل این سهمیه می شوند.
 • این افراد باید ۷۵% نمره آخرین فرد قبولی در سهمیه آزاد را کسب کنند.

باید این نکته را بدانید که استفاده از سهمیه رزمندگان و ایثارگران برای شرکت در دانشگاه های روزانه فقط یک بار قابل استفاده است . برای دانشگاه های دوره شبانه، پیام نور، غیرانتفاعی و .. به جز روزانه می توان تا دو بار استفاده شود.

سهمیه خانواده شهدا

مطابق دفترچه کنکور سراسری مشمولین این سهمیه شامل پدر، مادر، خواهر و برادر شهید می شود.

سهمیه بهیاران

این سهمیه برای افراد دارای دیپلم نظام قدیم یا جدید بهیاری می باشد. به این صورت که۵% از ظرفیت تمام دانشگاه های روزانه در رشته پرستاری به بهیاران واجد شرایط تعلق می گیرد.

این شرایط شامل موارد زیر است:

 • داوطلبان بایستی حداقل سه سال سابقه خدمت بعنوان بهیار را داشته باشند.
 • این افراد باید رشته پرستاری استان بومی ( محل اشتغال) خود را انتخاب کند.
 • در صورت قبولی با سهمیه، امکان انتقالی وجود ندارد.

علاوه بر موارد بالا چند سهمیه دیگر نیز وجود دارد که شامل:

سهمیه کارمندان

براساس قانون، ۱۰% از ظرفیت رشته های روزانه نوبت دوم، به کارمندان رسمی وزارت علوم، دانشگاه ها، موسسات آموزشی و پژوهشی وابسته به وزارت علوم اختصاص پیدا می کند.برای بهره مندی از این سهمیه داوطلبان بایستی فقط می توانند در شهر محل کار خود انتخاب رشته نمایند. همچنین بایستی داوطلب زیر ۳۵ سال سن داشته باشد.

همچنین افرادی که از این سهمیه استفاده کنند، هیچ گونه تسهیلاتی مانند کمک هزینه برای پرداخت شهریه و یا ماموریت در زمان تحصیل به ایشان تعلق نمی گیرد.

سهمیه مناطق سیل زده

براساس مصوبه مجلس، برای داوطلبان مناطق سیل زده همانند داوطلبان مناطق زلزله زده سهمیه ای در نظر گرفته شده است. به این صورت که ۵% سهمیه مازاد به این داوطلبان اختصاص داده می شود.به این صورت که این سهمیه فقط برای دانشگاه های استان های آسیب دیده لحاظ می شود. به این معنی که از این ظرفیت از دانشگاه های همان استان و در صورت نبود رشته در استان ، از دانشگاه های استان های هم جوار و در رشته های مورد تقاضای استانداری ها به مدت ۳ سال و با اخذ تعهد خدمت به میزان دوبرابر مدت تحصیل، اختصاص می یابد.

سهمیه مناطق محروم

در این سهمیه حداقل ۴۰% از ظرفیت هر یک از کد رشته های ناحیه ای، قطبی ، کشوری دوره روزانه در استان های محروم به داوطلبان بومی همین استان ها اختصاص دارد. میزان این سهمیه بری رشته های پزشکی، دندانپزشکی و داروسازی ۳۰% اشت.

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

هنگامی که نام رشته علوم تربیتی مطرح می شود،ممکن است تعداد زیادی از افراد این تصور را داشته باشند که این رشته نیز به معنای همان رشته تربیت معلم است. درحالی که اینطور نیست این دو رشته شباهت زیادی به یکدیگر دارند اما در عین حال از یک دیگر متفاوت اند. در ادامه به معرفی […]

ادامه ...

رشته تحصیلی رادیو تراپی رشته ای است که متخصصان فارغ التصیل از این رشته می آموزند چگونه اشعه ایکس و مواد رادیو اکتیو تولید کنند. شیوه پرتو درمانی یا رادیوتراپی در درمان برخی سرطان ها مورد استفاده قرار می گیرد. افراد متخصص در این رشته می توانند در مکان های درمانی مانند درمانگاه ها و […]

ادامه ...

رشته علوم و مهندسی صنایع غذایی یکی از رشته های پر کاربرد و پر درآمد است. این رشته از زیر شاخه های رشته های تجربی و ریاضی است که تعداد داوطلبان آن نیز متعادل است. افراد داوطلبان در آزمون های زیر گروه های علوم تجربی و ریاضی می توانند پس از اعلام نتایج آزمون سراسری […]

ادامه ...

امروزه تعداد علاقه مندان به رشته تجربی افزایش یافته است. همچنین تعداد داوطلبان شرکت کننده در آزمون سراسری این رشته نیز بیش از داوطلبان زیر گروه های دیگر است. اما در برابر افرادی هستند که علاقه به ورود به رشته های بدون کنکور علوم تجربی دارند. در ادامه این مقاله به معرفی رشته های بدون […]

ادامه ...

برق یکی از انواع انرژی است. انرژی مهمترین سرمایه هر کشوری است . برای تولید و مشخص کردن میزان مصرف انرژی برق به متخصصانی نیاز است که در این زمینه تحصیل کرده باشند. بنابراین رشته مهدسی برق یکی از رشته های مهم در سطح کشور ها است زیرا برق یکی از ارگان های اقتصاد و […]

ادامه ...