رشته انسانی چه شغل هایی دارد : معرفی مشاغل و بازار کار

خیلی از دانش آموزان ممکن است برای ادامه تحصیل در مقطع دبیرستان رشته نظری علوم انسانی را انتخاب کنند . اما متاسفانه بسیاری از آن ها با آینده شغلی این رشته و بازارکار آن آشنا نیستند. یا اینکه برخی تصور می کنند که تمام رشته های زیر شاخه علوم انسانی , و شغل های ارائه شده برای آن ها اشباع شده است در صورتی که اینطور نیست در ادامه این مقاله  به مشاغل و بازار کار رشته علوم انسانی اشاره خواهیم کرد. 

رشته انسانی چه شغل هایی دارد

رشته علوم انسانی 

رشته انسانی یکی از رشته های نظری در دبیرستان است که دانش آموزان پس از فارغ التحصیلی از مقطع متوسطه اول می توانند از بین رشته های دیگر یعنی ریاضی و فیزیک،علوم تجربی، علوم انسانی و رشته های فنی و حرفه ای یکی از رشته ها را انتخاب کنند. رشته علوم انسانی دروسی مانند ادبیات و دستور زبان فارسی،فلسفه،منطق،اقتصاد،روانشناسی،تاریخ و جغرافیا و دیگر دروس را شامل می شود. افرادی که وارد این رشته می شوند لازم است به دروس مطالعاتی علاقه زیادی داشته باشند. اما برخی از دانش آموزانی که وارد این رشته می شوند از بازار کار آن و آینده شغلی این رشته مطلع نیستند. اما باید گفت که اکثر مشاغل مهم در کشورهای مختلف بر پایه رشته علوم انسانی هستند که در ادامه به این رشته ها اشاره خواهیم کرد. 

انتخاب رشته 

هر دانش آموز و فرد محصلی که مقطع متوسطه اول را به پایان می رساند مستلزم انتخاب رشته در آغاز دوره متوسطه دوم است. به همین دلیل لازم است تمامی این افراد با نحوه صحیح انتخاب رشته آشنا باشند. روشن است اولین مسئله مهم در انتخاب رشته علاقه فرد به دروس داخلی آن رشته است اما موارد مهم دیگری از قبیل: مشاغل آینده و بازار کار نیز در انتخاب رشته بسیار موثر هستند. بنابراین افراد قبل از ورود به مقطع دوره دوم متوسطه باید با انواع مشاغل و بازار کار آن رشته آشنا شوند. تقریبا می توان گفت اکثر دانش آموزانی که وارد رشته علوم انسانی می شوند اهداف آن ها روی رشته های وکالت و روانشناسی متمرکز است. اما امروزه مشاغل مهم دیگری در زمینه رشته علوم انسانی وجود دارند. برخی از این رشته ها دچار اشباع شده اند. 

مشاغل رشته انسانی 

همانطور که گفته شد دروس انسانی شامل دروس اساسی و پایه این رشته هستند که به آن ها دروس پایه می گویند.این دروس معمولا چگونگی ارتباط فرد با جهان را آموزش می دهند و روابط انسانی را گسترش می دهند. برای مثال در درس جامعه شناسی که یکی از دروس تخصصی این رشته است دانش آموزان انواع جهان ها و آرمان ها را می شناسند و اطلاعاتی درباره جوامع دیگر کسب می کنند. یا در درس روانشناسی دانش آموز می تواند اطلاعات روان شناختی خوبی را کسب کند که در زندگی بسیار کاربرد دارند. بنابراین می توان گفت مشاغل رشته انسانی به طور دقیق در ارتباط با دروس این رشته است. به طور کلی می توان گفت مشاغل رشته انسانی نیازمند روابط عمومی بالایی هستند. مشاغل این رشته شامل :

روانشناسی

روانشناسی یکی از مشاغل ارائه شده در زیر شاخه علوم انسانی است. افراد شاغل در این رشته باید افراد مسئولیت پذیر و وظیفه شناسی باشند زیرا مستقیما با روان دیگران در ارتباط هستند. لازم است این افراد توانایی در درک و فهم اداراک افراد از محیط پیرامون را داشته باشند و همچنین بتوانند شرایط و اوضاع بحرانی را مدیریت کنند. روانشناسی یکی از پر درآمدترین مشاغل رشته انسانی است و می توان از آن به عنوان شغل مناسب برای خانم ها و آقایان یاد کرد. همچنین افراد متخصص در این رشته علاوه بر توانایی گرفتن سمت در سازمان ها و ارگان های دولتی می توانند برای خود یک مرکز مشاوره شخصی داشته باشند. 

حسابداری 

حسابداری نیز یکی از مشاغل پر درآمد رشته انسانی است که بازار کار گسترده ای دارد. افراد متخصص در زمینه حسابداری زمینه های شغلی زیادی دارند و می توانند به راحتی مشغول به کار شوند. مراکز گسترده صنعتی،فروشگاه ها و موسسات مختلف نیاز به یک حسابدار دارند. این شغل هم برای آقایان و هم برای خانم ها مناسب است و یکی از پر کاربرد ترین مشاغل این رشته است.

وکالت 

وکالت یکی از مشاغلی است که میان داوطلبان گروه آزمایشی علوم انسانی طرفداران زیادی پیدا کرده است. در حقیقت می توان گفت میزان درآمد افرادی که وکیل هستند به توانایی آنها بستگی دارد برخی از وکلا می توانند با مراجعه کنندگان خود ارتباط خوبی برقرار کنند و در موارد حقوقی پیروز شوند و این بستگی به مهارت آنها دارد. وکالت هم می تواند مشاغل اداری ایجاد کند و هم فرد شاغل در این رشته می تواند دفتر حقوقی شخصی خود را داشته باشد .بالا بودن تعداد پرونده های مشابه و تکراری می تواند به افزایش مهارت وکلا بی افزاید.

مدیریت 

مدیریت یکی از مهم ترین رشته های علوم انسانی بوده و بسیار گسترده است. مدیریت زیر شاخه های متفاوتی دارد که برخی از آنها شامل : مدیریت صنعتی،مدیریت بیمه ،مدیریت امور بانکی و سایر رشته های مدیریتی است و طرفداران زیادی دارد.

هتل داری 

این رشته نیز در زیر شاخه علوم انسانی قرار دارد و بازار کار آن به حجم و ظرفیت های گردشگری کشور بستگی دارد. و در صورتی که کشوری از لحاظ گردشگری ظرفیت بالایی داشته باشد تعداد افرادی که می توانند وارد شغل  هتلداری شوند بیشتر می شود. 

اقتصاد 

در جوامع امروز اقتصاد مسئله مهمی است بنابراین بازار کار رشته اقتصاد نیز خوب است. اقتصاد در زمینه های صنایع،فروش،بانک ها و بورس فرصت های شغلی به وجود می آورد و همچنین درآمد حاصل از این شغل نیز درآمد مناسبی است. 

سایر رشته ها 

از دیگر رشته های زیر شاخه علوم انسانی می توان به مدد کاری اجتماعی ،رشته های تربیت معلم، جهانگردی، تاریخ و جغرافیا اشاره کرد. هر فردی می تواند با توجه به  علاقه خود و سنجش بازار کار و آینده شغلی یکی از این رشته ها را انتخاب  کند. 

به اشتراک بگذارید...

مطالب پیشنهادی

توصیه می شود مطالب مشابه در این دسته بندی را مطالعه فرمایید

انتخاب رشته یکی از مهم ترین و جزو اولین تصمیم های تاثیر گذار در زندگی افراد محصل است.  امروزه دانش آموزان بنا بر آزمون های هدایت تحصیلی رشته خود را انتخاب میکنند. رشته های تحصیلی در پایه دوم متوسطه معمولا به رشته های ریاضی،تجربی و علوم انسانی تقسیم می شوند همچنین یکی از این رشته […]

ادامه ...

یکی از سوالات رایجی که برای هر خانواده و دانش آموزی پیش می آید این است که هدایت تحصیلی چیست؟ و قطعا پاسخ این سوال برای آنها بسیار مهم است. همانطور که می دانید انتخاب رشته یکی از مرحله ها و انتخاب های مهم زندگی هر فرد در پایان متوسطه اول یا متوسطه دوم است […]

ادامه ...

دانش‌آموزانی که در پایه نهم تحصیل می‌کنند باید یکی از ۳ شاخه علوم نظری، کارودانش و فنی‌وحرفه‌ای را برای ادامه تحصیل انتخاب نمایند. این انتخاب در آینده شغلی دانش‌آموز و موفقیت او در زندگی بسیار تاثیرگذار بوده و در واقع یکی از مهم‌ترین انتخاب‌های او محسوب می‌شود. بنابراین باید با آگاهی کامل انجام گیرد تا […]

ادامه ...

زمانی که دانش آموزان وارد پایه نهم می شوند، یکی از اصلی ترین دغدغه های اصلی دانش آموزان و خانواده هایشان انتخاب رشته است. انتخاب رشته ای که هم با استعداد و هم علاقه دانش آموزان هم خوانی داشته باشد و هم آینده شغلی شان را تضمین کند کار ساده ای نیست.گاهی افراد به دلیل […]

ادامه ...

در زمان دانش اموزی زمانی که دانش آموزان به پایه نهم می رسند، می توان گفت انتخاب رشته یکی از اولین و حساس ترین انتخاب های آن ها در این مرحله از زندگی شان محسوب می شود. انتخاب رشته اصولی و درست در این دوران کمک کننده به شکل دادن مسیر زندگی این دانش آموزان […]

ادامه ...